Resim Paylaşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

resim paylaşırken dikkat edilmesi gerekenlerBu yazımızda sizlere, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde resim paylaşırken dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Resim paylaşırken nelere dikkat etmeliyiz, ya da resim paylaşırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan, resim paylaşırken dikkat edilmesi gerekenler hakkındaki detayları doğru bir şekilde öğrenirseniz, takipçi sayınızı kolaylıkla arttırabileceğinizi belirtelim, sonrasında da hemen, resim paylaşırken nelere dikkat etmeliyiz; ya da resim paylaşırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşmaya başlayalım…

Her şeyin öncesinde belirtelim ki, resimli paylaşımlar, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinde oldukça ilgi çekmekte, daha çok paylaşılmakta, ve beğenilmekte, hatta belki de daha çok okunmaktadır. Bir resimli paylaşımı, özellikle mobil ortamda rahat okuyabilmek için zaman zaman büyütmek gerekmektedir, ve bunun için de resme tıklanır. Yani resmin ratingi arttırılmış olur… Tüm bu nedenleri göz önüne aldığımızda, resimli paylaşım ile zaten diğer paylaşımların önüne geçebileceğimizi anlarız. Bir de resim paylaşırken dikkat edilmesi gerekenleri bilir, ve paylaşımlarımızı profesyonelce yaparsak, bizim takipçi sayımız artmasın da kimin artsın? Sizce de öyle değil mi?
Resim paylaşırken nelere dikkat etmeliyiz? Resim paylaşırken nelere dikkat edilmeli? Resim paylaşırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk olarak, paylaşılan resmin, paylaşılan resim ile uyumlu olmasının gerekliliğinden söz etmemiz gerekmektedir. Örneğin, aşk acısı çeken bir kadın, bununla ilgili bir söz, ya da şiir paylaşırken, yanına da, parkta oynayan çocukların resmini eklerse, durum alakasız olacağından, kişisel olarak diğer paylaşımlarında dikkat çekmemeye başlayacaktır. Bir de, paylaşılan resmin uyumu ile birlikte, renginin de önemli olduğunu hatırlatalım. Peki hangi renk ne için kullanılmalıdır paylaşımlarda?
Örneğin bir yemek tarifi paylaşıyorsanız, kırmızı rengi kullanabilirsiniz; çünkü kırmızı hem iştah açar, hem de canlılığı simgeler. Böyle olunca da, paylaşılan yemeğe olan ilgi ister istemez artacak, insanlarda o yemeğin mutlaka yenilmesi gerektiği izlenimini uyandıracaktır. Dikkat çekici bir renk olan sarı, kişiye enerji verirken, aynı zamanda da zeka, ve aklı simgeleyici olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer komik bir paylaşım yapacaksanız turuncudan yararlanabilirsiniz. Hem yaratıcılığı arttıran turuncu, hem de, güldürürken, heyecan verir, kişiye enerji yayar… Resmin canlı görünmesini istiyorsanız, aynı zamanda karşı tarafa güven duygusu da aşılamak istiyorsanız yeşil rengi kullanabilirsiniz. Yeşil, resimlerde uyum, ve dengeyi de simgelemektedir. İş ile alakalı paylaşımlarınızda, inandırıcı da olmak isterseniz mavi rengi kullanabilirsiniz, çünkü mavi, dürüstlük ile birlikte çalışkanlığı da ifade etmektedir. Sanatsal, dinsel, ve ruhsal paylaşımlarda kullanılması gereken rengin ise mor olduğunu belirtmeliyiz.
Resimlerinizde özellikle dikkat çekmek için siyah rengi kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü karanlığın, ölümün simgesi olan siyah renk, takipçi olacak kişiler için hiç de etkileyici değildir. Elbette siyah renk ile paylaşacağınız şeyler de olacaktır, ancak, en azından neyi simgelediğini bilmeniz gerekmektedir. Beyaz renk ise, resimlerde de temizliği simgeler, ve güven verici; canlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Gri renk ise hem bunaltıcı, hem de uzlaştırıcı bir renk olarak belirtilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Büyük Boyutlu Dosyaları İnternetten Gönderme Sitesi FileDropper başlıklı makalemizde büyük boyutlu dosyaları gönderme sitesi, büyük dosyaları gönderme ve büyük dosyaları internetten gönderme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.