Silinen Dosyaları Geri Getirme

Windows Silinen Dosyaları Geri Getirme

İnsan hayatının şuan kullanılan en yararlı ve karmaşık aleti bilgisayardır. İş için, film için, oyun için ve daha birçok gerekçe ile bilgisayar kullanırız. Günlük yaşantımızda zamanımızın büyük bir kısmını internete ve bilgisayarlara bağlı bir biçimde geçiririz. Bu açıdan bakıldığında bilgisayarlar artık bir organımız gibidir dememiz yanlış olmayacaktır. Bilgisayarlarımıza iş için ya da oyun olarak dosyalar yüklemekte ve kurmaktayız. Bazen bireyler bu dosyaları silmek istememelerine rağmen silinmektedir. Ya da silme işlemini iradesi ile gerçekleştiren insanlar bir müddet sonra pişman olup dosyaların geri gelmesini istemektedirler. Bazen evimize gelen misafir çocukları bize sormadan bilgisayarımızdan belge ve dosya silebilmektedir. İşte bu gibi durumlarda silinen dosyaları geri getirebilmek gelişen teknoloji ve yazılım dünyası sayesinde mümkündür.

Silinen dosyalarınızı geri getirebilmeniz adına sizlere birkaç tavsiyede bulunmak istiyoruz. Bu tavsiyelerden birkaçı hiçbir program gerektirmemektedir. Geri kalan kısmı ise şuan Windows için üretilmiş en nitelikli silinen dosyaları geri getirme uygulamalarıdır.

Geri Dönüşüm Kutusu Kullanımı

İnsanlar genellikle geri dönüşüm kutusunu kullanmadan oradaki dosyaları tamamen silmektedirler. Fakat Windows’un geri dönüşüm kutusu gibi bir programı tasarlamasının nedeni insanlar sildikleri bir dosyayı ya da uygulamayı hemen kaybetmesin ve ihtiyacı olduğunda geri kullanabilsin mantığıdır. Ancak günümüzde bilgisayar kullanıcıları son derece özensiz ve bilinçsiz bilgisayar kullanmaktadır ki bu kutunun içeriğine bakmadan direkt olarak geri dönüşüm kutusunu boşalt işlemini gerçekleştirmektedirler. Sizlere silinen dosyalarınızın geri getirilmesi adına ilk tavsiyemiz geri dönüşüm kutusunu doğru ve bilinçli bir şekilde kullanmak olacaktır. Bu sayede silinen dosyalarınıza tekrar erişebilecek ve onları tamamen kaybetmemiş olacaksınız.

İşte bu denli kritik anlarda yanınızda olabilecek olan geri dönüşüm kutusunu kesinlikle kullanmalısınız. Bilgisayardan herhangi bir dosya ya da belge sildiğinizde bu silinen öğeler direkt olarak kalıcı bir biçimde bilgisayardan kaybolmamaktadır. İlk olarak geri dönüşüm kutusuna gönderilmektedir. Bundaki amaç insanlar sildikleri dosyayı yanlışlıkla silmiş olabilirler düşüncesidir. Bir diğer amaç ise insanlar sildikleri öğelerin kaybolmasında pişman olmasınlar diye onları geri yükleyebilme seçeneklerinin bulunma isteğidir.

Recuva Programı

Bu program sayesinde silinen dosyaları, fotoğrafları, e-mailleri ve belgeleri bilgisayarınıza geri getirmeniz mümkün olacaktır. Bu program ücretsiz bir bilgisayar silinen dosya kurtarma programıdır. Bu programdan yararlanabilmek için teknolojik programlar sağlayan internet sitelerinden indirme işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Daha sonra uygulamayı bilgisayarınıza gerekli adımları geçerek yüklemeniz gerekmektedir. Programı yükledikten sonra program ana sayfasını açın ve File Type seçeneğinde yer alan butonlardan birini seçin. Bu butonlar bilgisayarınızdan hangi dosyanın silindiğiyle ilgilidir. Bilgisayarınızdan silinen fotoğraflar için pictures, silinen müzikler için music, silinen dosyalar için ise Documents butonlarını seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra silinen dosyanın konumunu belirtin, eğer dosyanın konumunu hatırlamıyor iseniz I’m not sure seçeneğine kesinlikle tıklamalısınız. Daha sonra arama tuşuna bakarak silinen dosyalarınızın önünüze gelmesini bekleyin ve gelen dosyalardan geri yüklemek istediklerini yüklemelisiniz.

Paragon RescueKit 14

Şuan piyasadaki en kaliteli silinen dosyaları geri getirme uygulamalarından bir tanesi de Paragon RescueKit 14’dür. Bu programı bilgisayar kullanmayı az çok bilen herkes rahatlıkla kullanabilmektedir. Bu program sayesinde sadece bilgisayarınızdaki silinen dosyaları değil ayrıca flash bellek, CD-Rom ve Harici hard disk gibi ürünlerde de silinen dosyaları geri getirebilirsiniz. Son derece anlaşılır araç ve menüsü sayesinde rahatlıkla kullanabileceğiniz bir programdır. Bilgisayarda yüklü olan dosyaları kaybetmek adına en büyük risk herhalde bir sürücünün tamamen silinmesidir. Bu uygulama sayesinde diskinizin tamamı silinirse ve siz uygun zaman dilimi içerisinde bu programı çalıştırırsanız diskinizin tamamını geri getirebilirsiniz.

Dosyalarınızı Kaybetmemeniz Adına Önlemler

Gelişen teknoloji ve internet kullanımı sayesinde artık dosyalarınızı saklayabileceğiniz sanal diskler mevcuttur. Bilgisayarınıza aktardığınız ve sizler için oldukça önemli olan dosyalarınızı bu sanal disklere kaydederek silinme korkusundan kurtulabilirsiniz. Aylık olarak belli bir miktar ücret ödemek zorunda olmanız bu yöntemin dezavantajıdır. Bir diğer yöntem ise teknoloji marketlerinden satın alabileceğiniz taşınabilir disklerdir. Bu diskler neredeyse bilgisayarlar kadar hafızaya sahip olmaları ve küçük boyutları ile oldukça kullanışlıdırlar. Bu disklerden de dosya silinme tehlikesi mevcuttur ancak yukarıda saydığımız programlar sayesinde geri getirme olasılığınız vardır.

Bir önceki yazımız olan Derin Dondurucularda Sık Rastlanan Sorunlar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.