Sosyal Medyada Yapılmaması Gereken Hatalar

Mesaj İstekleriGünümüzün en önemli iletişim kanallarından birisi olan sosyal medya, yanlış kullanılması sonucunda geri dönüşü mümkün olmayan olaylara neden olmaktadır. İletişim uzmanları işten kovulmaktan tutun hayati durumlara kadar çok büyük olumsuzluklara neden olabilecek paylaşımlardan uzak durmak adına bir dizi önerilerde bulunuyor. Bu yazımızda sosyal medyada yapılmaması gereken hatalar nelerdir onlardan bahsedeceğiz. Böylece bu hataları yapmayarak sosyal medya nedeniyle sıkıntı yaşamamış olacaksınız.

Sosyal medyada yapılan en önemli hataların başında kişisel bilgilerin paylaşılması geliyor. Özel hayatımızla ilgili yaptığımız paylaşımlar nedeniyle başımıza olmadık işler açılabilmektedir. Yılların emekleri bir anda elden uçup giderken kurumsal ve kişisel olarak hem maddi hem de manevi zararlara sebebiyet verebilmektedir. Sosyal medyayı kullanırken nelere dikkat edilmelidir? Sosyal medyada yapılmaması gereken hatalar nelerdir? Ana başlıklar halinde hep birlikte göz atalım:

– Şirket veya kurum personeli iseniz politikalarınızı veya işlerinizi asla sosyal medya üzerinden eleştirmeyin. Şirketi ya da kurumu ilgilendiren bir paylaşım yapmadan evvel mutlaka yöneticinizin onayını almaya çalışın. Özellikle kişisel ve kurumsal itibarınıza zarar verebilecek paylaşımlar ve yorumlardan sakının.

– İşinizi asla kötülemeyin, şikayetçi olmayın, iş arkadaşlarınızı beğenmemezlik etmeyin.

– İş arkadaşlarınız ve amirleriniz ile sosyal medyada iletişim kurarken tıpkı iş yerindeymiş gibi seviyeli ve saygılı olun.

– Müşterilerinizle ilgili asla olumsuz görüşlerde bulunmayın.

– İşten ayrılmanız halinde her ne olursa olsun asla olumsuz paylaşımlarda bulunmayın. Yeni iş ararken bu yorumlar size olumsuz olarak dönebilir.

– İş yerinizle ilgili özel ve gizli verileri asla paylaşmayın.

– Samimi ve dürüst bir şekilde iletişim kurun.

– Özel paylaşımlarınızı herkesle paylaşmaktansa sadece belirli kişilerin yer aldığı özel gruplar ile paylaşın.

Yukarıda bahsedilenler en genel hatları ile Sosyal medyada yapılmaması gereken hatalar diyebiliriz. Bu listeyi uzatmak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan İnternetten Telefon Numarası Sorgulama başlıklı makalemizde internetten telefon numarası sorgulama, isimden telefon numarası bulma ve isimden telefon numarası bulma ücretsiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.