Planarya Nedir?

planarya nedirBu yazımızda sizlere planarya nedir ve nasıl yaşar gibi soruların cevabını vereceğiz. Planarya, yassı solucanlar sınıfından turbellaria takımına aittir. Birkaç milimetre olabildiği gibi birkaç cm kadar boyları olabilmektedir. Genel olarak akvaryumlardan tanıdığımız planaryalar zararlı mıdır? Çoğu akvaryum sahibinin aklında bu soru yer almaktadır. Aslında ekosistem içerisinde diğer canlılara karşı bir zararları bulunmamaktadır. Ancak yakalayıp tüketebilecekleri her türden mikroorganizmayı yutabilmektedirler. Bundan dolayı akvaryumlarda besin ortağı olarak karşımıza çıkarlar. Balıklara zararları olmaz ama su kalitesini düşürebilirler.

Planarya nasıl rejenerasyon yaşar? Öncelikle rejenerasyonun ilkel hayvanların çoğalması olduğunu belirtelim. Canlıdan kopan parça mitoz ile farklılaşarak yeni birey meydana gelir. Planaryaların vücut yüzeylerinde yenilenme olur. Bu şekilde rejenerasyon tamamlanmaktadır. Planaryalar çok hızlı çoğaldıklarından akvaryum için ileride sorun oluşturabilirler. Yukarıda belirtildiği gibi balıklar için sorun olmasa da su kalitesini düşürdükleri için akvaryum sahibine fazladan iş çıkmış olacaktır.

Akvaryumlar için uzun vadede sorun oluşturabilecek planarya nasıl ölür? Bunun için akvaryumlarda düzenli olarak dip çekimi yapmak faydalı olacaktır. Ayrıca su değişimi yapmak da bir çare olabilir. Bir diğer yöntem ise moli yavrusu gibi planarya tüketen canlıları akvaryuma bırakmak olabilir. Tabi ki en kesin çözüm ilaç tedavisi uygulamadır. Bunun için akvaryum canlılarınızı farklı bir yere alarak ilaç uygulamasını yaptıktan sonra tekrardan akvaryuma güvenle yerleştirebilirsiniz. Böylece sizin için görüntü kirliliği oluşturabilecek planaryalardan kurtulmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Akıllı Cep Telefonunun Şarj Ömrünü Uzatmak başlıklı makalemizde akıllı cep telefonu, cep telefonu şarjı ve şarj ömrü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.