HGS Sistemleri Nedir, Çalışma Prensibi Nasıldır?

Hızlı Geçiş Sistemi Nasıl Çalışır?

HGS Sistemi Nedir?

Türkiye’de 17 Eylül 2012 tarihinden beri kullanılan hgs sistemleri, otoyol veya boğaz köprülerinden geçerken ücret ödemesi yapmakla süre kaybedilmemesi ve trafik akış hızının kesilmemesi için uygulanan ücretlendirme sistemleridir. Açılımları “Hızlı Geçiş Sistemi” olan hgs sistemleri, günümüzde köprü ve otoyollar haricinde üniversitelerden site otoparklarına, liman işletmelerinden askeri tesislere kadar birçok yerde kullanılabilmektedir.

HGS Sistemi Çalışma Prensibi

Hızlı geçiş sistemlerinde araç üzerine bir adet etiket yerleştirilir. Geçiş gişelerinin yan kısımlarında bulunan antenler aracılığıyla araç geçişi esnasında bu etiketler okunur. Etiketle ilişkilendirilmiş hesaptan gerekli ücretler tahsil edilir. Bu sayede araç trafiği olmadan, seri bir şekilde geçiş yapılabilmektedir. Buna ek olarak yine gişelerde bulunan akıllı kameralar ile geçiş yapan aracın dört farklı açıdan görüntüleri alınır. Bu kameralar aracılığıyla aracın sınıf ve plakası tespit edilir. Aynı zamanda hızlı geçiş sistemiyle aracın içerde kalma süresi gibi bilgiler de elde edilebilmektedir.

HGS Kartını Nereden ve Nasıl Edinirim?

Hızlı geçiş sisteminde kullanılan kartlara sahip olmak için en yakın PTT şubesine veya anlaşmalı bankalara başvurabilirsiniz. Başvuruda araç sahibinin, ruhsat ve kimliğiyle birlikte bizzat bulunması gerekmektedir. Hızlı geçiş sisteminde kullanılan etiketlerin fiyatı 5 lira, kartların fiyatı ise 15 liradır. Sistemin ücret tarifesi ise yol ve araçlara göre farklılık göstermektedir. Ayrıca ücretlendirmeler ön ödemeli olarak yapılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bariyer Sistemleri Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.