Lityum iyon bataryalar neden patlar?

Lityum Pil Nedir?

Lityum pil dediğimiz şey normal pil’in şarj olanıdır aslında. Laptoplarımızda, telefanlarımızda hatta uzay aletlerimizde bile bu tarz pilleri kullanırız. Hem ekonomiktir hemde uzun ömürlüdür, tabi ki kusurları vardır, mesela her yıl normal pil seviyesinin %20 – %25’ini kaybeder, lityum piller 4 sene sonra özelliğini yitirir.

Lityum piller ne yazık ki patlama ihtimali yüksek bir pildir. Yüksek ısılarda yada güneş gibi mor ötesi, yada daha kuvvetli ışımalara maruz kaldıklarında patlayabilirler. Patlamaları küçük bir el bombası gibidir. Çünkü bulundukları kabı parçalayıp sağa sola fırlatırlar. Patlamanın şiddeti batar ölçüsüne göre değişmektedir. Fakat en küçük lityum pil patlamasında bile fırlayan parçalar ciddi zararlar verebilir.

Lityum Piller Neden Patlar?

Son zamanda çok aşina olduk bu konulara, Samsung değil mi? Evet samsun’un bataryaları neden patlıyor? bunada değineceğiz, hatta biliyorsunuz ki bir çok hava yolları Samsun Note 7’yi kabinlere sokmama kararı aldılar, tehlike ne kadar büyük farkında mısınız? Ya hepimiz cebimizde birer bomba taşıyorsak?

Lityum pillerin patlamasının bir çok nedeni vardır, ama bunlardan en çok bilinenler şöyledir;

  • Aşırı sıcaklık yani 40° derecenin üstü ciddi anlamda tehlike oluşturur.
  • Aşırı nem çürümesine neden olur ve batarya çok hassaslaşır.
  • Şarj sırasında değişen amper ve watt değerleri.
  • Isı Sürükleme olayına maruz kaldıklarından dolayı, pil çalıştığı sürece ısıyı sürekli arttırır ve belli bir zaman sonra patlar.
  • Bataryanın pozitif ne negatif uçlarındaki zarda oluşan hasarlar.
  • Pil’in hızlı bitmesi.

Lityum Pillerin Patlamasının Sonuçları

Aşağıdaki video aslında bu başlığın yarısından fazlasını anlatıyor 🙂 Pilin patlama şiddeti aslında bir canlıya çok yüksek düzeyde zarar vermez, esas sorun pil’in etrafını saran materyallerdir… Pil patlaması sonucu yaralananlar genel olarak şu şekildedir;

  • Patlamanın şiddetinden dolayı 1. ve 2. derece yanmalara sebep olabiliyor.
  • Patlama sonucu fırlayan materyallerin göz, yada cilde saplanması.
  • Geçici işitme kaybı & körlük.

Lütfen lityum pillere oldukça dikkat edelim ve tarihlerini çevirmemeye çalışalım, mümkünse her sene pillerimizi güvenilir markalarla değiştirelim…

Bir önceki yazımız olan Laptop TouchPad Nasıl Kapatılır? başlıklı makalemizde Laptop TouchPad, Laptop TouchPad kapatma ve Laptop TouchPad nasıl kapatılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.