Avrupa’da Eğitim Ve Bilgi Teknolojileri

Avrupa ülkelerinin pek çoğu, günümüzde, eğitimlerinde, bilgi teknolojilerinden faydalanmaktadırlar. İlköğretim öğrencilerinin, bilgi teknolojilerini kullanmaları öğretilmektedir; ve Avrupa ülkelerinde, bilgi teknolojilerine en özel yerin ayrıldığı eğitim dönemi de ilköğretim olarak bilinmektedir. Bununla birlikte, Avrupa ülkelerinin çoğunda, bilgi teknolojilerinin, öğrencilere ne amaçla; ve ne şekilde öğretmeleri gerektiği, önemli bir tartışma konusu halini almıştır. Avrupa’da bilgi teknolojileri için yapılan tartışma ve araştırmalarda elde edilen sonuç ise, bilgi teknolojilerinin, ilköğretim çağındaki çocuklara özellikle öğretilmesi gerektiği yönünde olmuştur.

Türkiye’de verilecek olan bilgi teknoloji eğitimlerinde, eğitimcilerin; ve özellikle de öğretmenlerin, bilgi teknolojisinde öğrencilerine ne şekilde bir eğitim verecekleri konusunda, kendilerine Avrupa ülkelerini örnek almaları gerekmektedir. Avrupa ülkeleri içerisinde, bilgi teknolojilerine yönelik olarak verilen örneklerde, eğitimin ne şekilde olduğuna bakmak istersek, ilk olarak Almanya, Danimarka, İngiltere; ve Belçika gibi ülkelerin, bilgi teknolojilerinde eğitim için yapmış oldukları çalışmalara bakmak gerekmektedir.
Almanya, ilköğretim döneminde eğitim alacak olan öğrencilerin, temel bilgi ve becerilerini; aynı zamanda da yeteneklerini geliştirmek adına, bilgi teknolojilerinden faydalanmaları gerektiğini düşünmekte; ve bu doğrultuda geliştirilen eğitim stratejisinde, kılavuzlar eşliğinde öğrencilerin, bilgisayar üzerinden yazılı bilgilere nasıl ulaşacakları, grafikleri nasıl bulacakları ve yorumlayacakları öğretilmiş; öğretmenlerin de öğrencilere, bu kılavuzlardan nasıl faydalanabileceklerini öğretmelerine çalışılmıştır.
Avusturya’da ise, öğrencilere verilecek olan eğitimin, tamamen teknoloji ile paralel olması gerektiği düşünülmüş; ve bu doğrultuda bir takım ilkeler edinilmiştir. Bu ilkeler çerçevesinde, eğitimde bilgi teknolojilerinden faydalanılmasına özen gösterilmiştir. Avusturya’nın eğitimde kullanacağı bilgi teknolojileri için benimsediği ilkelere bakmak istersek:
Eğitim içerisinde, mutlaka bilgi teknolojilerinden faydalanılmalıdır. Bilgisayarın evrensel bir araç olduğu bilinerek, eğitimde kullanılan tüm araçlarla birlikte, bilgisayarlardan da eşit seviyede faydalanmak gerektiğine inanılmaktadır.
Eğitim, öğrencilere temel becerilerini kazandıran bir olgu olarak düşünülmeli; ve öğrenciler, modern insanlar olarak yetiştirilmelidir. Modern insanlar, her türlü değişime ve gelişime açık insanlardır. Teknoloji ise, değişimin ve gelişimin en son noktası olması nedeniyle, eğitimde bilgi teknolojilerinden faydalanmak gerekmektedir.
Eğitim hayatını tamamlayan öğrenciler, hayatlarının her alanında bilgi teknolojilerinden faydalanacaklardır. Bu nedenle onlara, eğitim süreçlerinde, bilgi teknolojilerini öğreterek, eğitimden de önce bir gereksinim olduğunun aşılanması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sinbo Saç Maşası İle Daha Güzel Saçlar başlıklı makalemizde kişisel bakım, saç bakımı ve sinbo saç maşası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.