Bilgi İşlem Sürecinin Adımları Arasında Yer Alan Sınıflama Ve Özetleme

Bu yazımızda sizlere, bilgi işlem süreci hakkında bilgiler verecek, ve bilgi işlem süreci adımlarını açıklamaya devam edeceğiz. Daha önceki yazılarımızda bilgi işlem sürecinin adımlarından sizlere söz etmeye başlamıştık, bu yazımızda da, bilgi işlem sürecini daha yakından tanımak adına bilgi işlem süreci adımlarını öğrenmeyi sürdüreceğiz:

Bilgi işlem süreci adımları arasında yer alan sınıflandırma aşamasında, bilgi işlem süreci kaydetme aşamasında, bilgisayara aktarılan verilerin gruplandırılması işlemi gerçekleştirilir. Örneğin KPSS’de elde edilen puanlamalar bilgi işlem sürecinde önce kaydetme aşamasından geçer; sonrasında ise sınama aşamasını atlattıktan sonra sınıflandırma aşamasına gelinir. Bu aşamada, KPSS’de elde edilen puanların, illere göre başarı sıralamasına, ya da yapılan tercihlere, bölümlere göre belirli gruplandırmalar gerçekleştirilebilir.
Bilgi işlem sürecinin adımları arasında yer alan bir diğer unsur da özetleme aşamasıdır. Özetleme aşamasında, bilgi işlem süreci sırasında gerçekleştirilen işlemlerin, zaman zaman, raporlar halinde kullanıcıya aktarılması durumundan söz etmek gerekmektedir. Ancak, özetleme aşamasının sadece raporlama şeklinde değil de, farklı şekillerde de gerçekleştirilebileceğini unutmamak gerekmektedir. Diyelim ki siz bir kreş müdürüsünüz. Kreşe sürekli yeni öğrenciler kaydedilirken, bazı aileler de çocuklarını kreşinizden alıyorlar. Kreşteki çocuk sayısı bir artıyor, bir azalıyor. Kreşteki çocuk sayısı, bilgi işlem süreci özetleme aşamasında size, belirli zaman aralıkları ile, raporlar halinde, kreşteki çocukların sayısını, ve sınıflandırmaya göre de yaş ortalamasını gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan Mobee Blade T1500'ü Yakından Tanıyalım başlıklı makalemizde Mobee Blade 9.7" T1500, Mobee Blade 9.7" T1500 özellikleri ve Mobee Blade T1500 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.