Bilgi İşlem Sürecinin Adımları Ve Bilgi İşlem Süreci Kaydetme Aşaması

Bu yazımızda sizlere bilgi işlem sürecinin adımları, ve bilgi işlem süreci adımlarından söz edeceğiz. Bilgi işlem sürecinin adımlarının da on farklı isim, ve şekil ile aktarıldığını belirterek, bilgi işlem süreci kaydetme, ve bilgi işlem süreci sınama başlıklı iki adet bilgi işlem süreci adımlarını bu yazımızda sizlere aktaracağız. İlerleyen yazılarımızda, bilgi işlem sürecinin adımlarını bulabilirsiniz…

Öncelikle, bilgi işlem sürecinde kullanılan iki farklı kavramdan söz etmemiz gerekmektedir. Bilgi işlem sürecinde işlenmekte olan malzemeye veri ismi verilirken, bilgi işlem sürecinin sonunda elde edilen şeye ise bilgi adının verildiğini belirtmemiz gerekmektedir. O halde, bu kavramları da sizlere açıklamanın ardından, bilgi işlem süreci adımlarına bakmaya başlayabiliriz:
Bilgi işlem süreci adımlarından ilki: bilgi işlem süreci kaydetme aşamasıdır. Bilgi işlem süreci kaydetme aşamasının, bilgi işlem süreci adımları arasındaki en önemli adımlardan bir tanesi olduğunu bilmemiz gerekmektedir. Bilgi işlem süreci kaydetme aşamasında kaydedilen verinin işlenmesi ile bilgi işlem süreci yürümektedir. Peki bilgi işlem süreci kaydetme aşamasına örnek olarak neleri verebiliriz? Bilgi işlem süreci kaydetme aşamasında, okul kayıtlarının gerçekleştirilmesi için öğrencinin kimlik numarası, adı, soy adı alınmaktadır. Bilgi işlem süreci kaydetme aşamasındaki bir diğer örnek ise, yeni bir şehre taşınan kişinin, kendisini il nüfus müdürlüğüne kaydettirmesidir.
Bilgi işlem sürecinin adımları arasında yer alan bilgi işlem süreci sınama aşamasına geldiğimizde ise, bilgi işlem süreci kaydetme aşamasında elde edilen bilginin doğruluğunu onaylamamız gerekmektedir. Bilgi işlem süreci sınama aşamasında, bilgisayar, kendine has bir takım teknikler kullanarak, bilgi işlem süreci kaydetme aşamasındaki bilgilerin doğruluğunu kontrol eder. Bilgi işlem süreci sınama aşamasına örnek vermemiz gerekirse: bir sınava girmek için başvuru formunu doldururken kodlamış olduğunuz TC kimlik numaranızın sütunlarından bir tanesinde, bir değil de iki rakam kodlamanız halinde, bilgi işlem süreci sınama aşamasında, başvuru formunda yer alan TC kimlik numaranız geçersiz sayılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Mobee Blade T1500'ü Yakından Tanıyalım başlıklı makalemizde Mobee Blade 9.7" T1500, Mobee Blade 9.7" T1500 özellikleri ve Mobee Blade T1500 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.