Bilgi Nedir? Bilgi İşlem Sürecinin Yararları

Bu yazımızda sizlere, öncelikle bilgi nedir sorusunun yanıtlarını vermeye çalışacağız. Bilgi nedir sorusunun yanıtını öğrenip, bilgi hakkında biraz fikir sahibi olduktan sonra ise, bilgi işlem sürecinin amaçlarını öğreneceğiz. Bilgi işlem sürecinin yararlarından da bu anlamda söz etmiş olacağız. Öncelikle bilgi nedir sorusunun yanıtına bakalım:

Bilgi nedir? Bilgi, işlenmiş doğru veri olarak tanımlanmaktadır. Bilgi nedir sorusunun yanıtını daha net bir şekilde vermek istersek: Bilgi nedir? Diyelim ki bizim bir olayda karar vermemiz gerekiyor. Vereceğimiz kararı doğrudan etkileyecek, bize, ulaşması gereken zamanda, doğru bir şekilde ulaşacak olan veriye bilgi ismi verilmektedir…
Bilgi işlem sürecinin genellikle bilgisayar ortamında gerçekleştiğini; bununla birlikte, bilgi işlem sürecinin farklı şekillerde işleyen aşamalarının da bulunduğunu belirterek aktaralım ki: bilgi işlem süreci doğru şekilde uygulanacak olursa, bilgisayarlar için bir takım avantajlar, yani yararlar sağlamaktadır. Bilgi işlem sürecinin yararlarına kısaca göz gezdirelim:
Bilgi işlem sürecinin yararları arasında ilk olarak, çok fazla verinin, en doğru şekilde işlenmesinden, ve bilgi haline getirilmesinden söz etmek gerekir. Bilgi işlem sürecinin amaçları arasında, ulaşılması gereken bilgiye, en kısa zaman içerisinde ulaşmaktan da söz etmek gerekmektedir. Karmaşık, ve de yoğun işlemlerin gerçekleştirildiği durumlarda da bilgi işlem sürecinin yararlarından faydalanılır, şöyle ki, bazı işlemleri, insanlar, çok uzun zamanlar içerisinde gerçekleştirebilir; ve belki hata da yapabilirler, fakat bilgi işlem sürecinin bilgisayar ortamında gerçekleşmesi durumunda, hata riski sıfır olup, işlem bir kaç saniye içerisinde tamamlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Mobee Blade T1500'ü Yakından Tanıyalım başlıklı makalemizde Mobee Blade 9.7" T1500, Mobee Blade 9.7" T1500 özellikleri ve Mobee Blade T1500 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.