Bilgi Teknolojilerinin Gelişimi Ve Tarih Sürecindeki Aşamalar

Bu yazımızda sizlere, bilgi teknolojilerinin gelişimi konusunda kısa bilgiler aktarmaya çalışacağız. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimi ile birlikte, bilgi teknolojilerinin, bugünlere nasıl geldiğini daha yakından öğreneceksiniz; ve içinde bulunduğunuz zamanda değil de, daha önceleri yaşamış olsaydınız nelerle karşı karşıya olacağınız konusunda da kısa bilgiler edinme şansına sahip olmuş bulunacaksınız…

Bilgi teknolojilerinin gelişimi, bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişimi, genel olarak 1950’li yılların sonrasında daha hızlı bir şekilde gerçekleşmiş bulunmaktadır. İsterseniz bu durumu sizlere daha net bir şekilde açıklayalım:
Tarihin ilk dönemlerinde, avcı; ya da toplayıcı olarak yaşamını sürdürmeye çalışan insanlar kabileler halinde yaşamaktaydılar. Bu insanlar hayvanları avlayarak, bitkileri toplayarak geçimlerini sağlamaya çalışıyorlardı; elbette bunun yanında bir de, tarımın bulunması gündeme geldi, artık pek çok kişi tarım yapmaya başlar hale geldi, tarım için en gerekli şey ise, toprak niteliğini kazanmıştı. Gelişimde artık avlanmak üzere kullanılmakta olan hayvanların güçlerinden yararlanılan bir döneme girilmiş bulunulmakta idi. Bir süre sonra ise sanayi devrimi gerçekleştirildi, ve sanayi devrimi ile birlikte insanların yaşamları daha kolay bir hal aldı, geçimlerini, sanayicilik ile uğraşarak sürdürmeye başladılar, dolayısı ile şehirler büyüdü, ve insan nüfusunda artış meydana geldi. Artık önemi daha çok olan şey, toprak değil de enerji idi…
1950’li yıllardan sonra ise bilgisayar kullanımı gerçekleştirilmeye başlandı. Bilgi teknolojilerinin gelişimi, bu dönemden itibaren büyük bir hız kazandı. Öyle ki: 1980’li yıllara gelindiğinde, artık kişisel bilgisayarların yaygın olarak kullanımı gerçekleştirilmekte idi. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişiminde, toprak ve enerjinin yerini alan önemli kaynak bilgi oldu. Bilgi teknolojilerinin gelişimi ile birlikte, nüfusun önemli bir bölümü bilginin kullanıldığı işlerde çalışmaya başladı. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişiminde, harflerden, rakamlardan, görüntü, ve seslerden yararlanılmaya başlanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Mobee Blade T1500'ü Yakından Tanıyalım başlıklı makalemizde Mobee Blade 9.7" T1500, Mobee Blade 9.7" T1500 özellikleri ve Mobee Blade T1500 hakkında bilgiler verilmektedir.

“Bilgi Teknolojilerinin Gelişimi Ve Tarih Sürecindeki Aşamalar” için 14 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.