Bilgisayarın Gelişim Süreci

günümüz bilgisayarlarının özellikleriDünya tarihine damgasını vurmuş olan sayılı cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazlar arasında en büyük pay şüphesiz bilgisayara ait. Hayatımızın hemen her alanında sıkça kullandığımız bilgisayarların ilk kullanım tarihi, çok eski çağlara kadar dayanmaktadır. İlk bilgisayar olarak kabul edilen Abaküs, sadece temel matematiksel işlemlerin yapılabilmesi için kullanılmıştır. Bu tarihten itibaren bilgisayar gelişim süreci hızlı bir şekilde ilerleyerek günümüze kadar gelmiştir. Günümüzde çok çeşitli amaçlar için kullandığımız bu cihazların gelişim evrelerinden bahsedelim biraz da . İşte bilgisayar gelişim evreleri:

* 1642 yılında Pascalin adı verilen ilk dijital hesap makinesi icat edildi.
* 1649’da ise toplama işleminin yanı sıra çarpma da yapabilen Pascalin geliştirildi.
* Bilgisayarların asıl başlangıç tarihi ise Charles Babbage ile oldu. Teorik olarak diferansiyel eşitsizlikleri çözebilecek bir makine tasarlandı.
* Modern bilgisayar olarak adlandırabileceğimiz yeni nesil bilgisayarların ilk gelişimi 1945 tarihinden itibaren oldu.
* 2. Dünya Savaşı esnasında Almanya ve İngiltere gibi ülkeler yeni programlar ve yazılımlar geliştirmiştir.
* İkinci nesil bilgisayarlar ise transistorun icadından itibaren oldu. Bu bilgisayarlara en iyi örnek olarak IBM 1401 verilebilir.
* 3. Nesil bilgisayarların gelişimi ise transistorların etrafına ısı yayması sorununa çözüm getirilmesi ile birlikte olur.
* Günümüzde de halen geliştirilmeye devam eden ve 4. Nesil bilgisayarlar olarak adlandırılan bilgisayarların gelişimi halen devam etmektedir.

Yukarıda kabaca bilgisayar gelişim aşamalarını saymaya çalıştık. Faydalı olması dileğiyle…

Bir önceki yazımız olan Mobee Blade T1500'ü Yakından Tanıyalım başlıklı makalemizde Mobee Blade 9.7" T1500, Mobee Blade 9.7" T1500 özellikleri ve Mobee Blade T1500 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.