Bilgisayarın Gelişim Sürecinde İlk Bilgisayar Nasıldı?

Bu yazımızda sizlere, öncelikli olarak bilgisayar nedir sorusunun yanıtını vereceğiz. Bilgisayar nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra ise, bilgisayarın gelişim sürecine kısaca değineceğiz. Bilgisayar tarihi gelişimi ile ilgili bilgi sahibi olduğunuzda, şu anda kullandığınız şeyin bilgisayar olduğuna inanmakta zorlanacağınızı bile belirtebiliriz, malum, günümüz bilgisayarlarını, bir kaç yaşındaki çocuklar bile kullanıyor, peki ya bilgisayarın gelişim sürecinde de bu durum böyle miydi? Bilgisayar tarihi gelişimi öncesinde bilgisayar nedir sorusunun yanıtını hemen sizlere aktaralım:

Bilgisayar nedir? Bizlere bilgilerimizi işleme olanağını veren cihazlara bilgisayar adı verilmektedir. Bilgisayar nedir sorusunun yanıtını çok uzatabilmemiz olanaklı iken, bu kadar kısa bir şekilde de bilgisayar nedir sorusunun yanıtını verebilmemiz mümkün.
Bilgisayarın gelişim sürecini anlatırken belirtelim ki, ilk bilgisayar nasıldı sorusunun yanıtı, kesinlikle şu anki kullandığımız bilgisayarlara benzemiyor. İlk bilgisayar nasıldı diyenlere diyebiliriz ki,
Bilgisayar ilk çıktığında nasıldı? Bilgisayar tarihi gelişiminde, bir oda büyüklüğünde bilgisayarlardan söz etmek gerekmektedir. Bilgisayarın gelişim sürecinde bu bilgisayarlar tonlarca ağırlıkta idi. Bilgisayar ilk çıktığında nasıldı sorusunun yanıtlarını vermeye devam eder; ve ilk bilgisayar nasıldı sorusunun yanıtını verirken, sık sık hata yapan bilgisayarlardan da söz etmek gerekmektedir. Bilgisayarın gelişim sürecinde ilk bilgisayarlar, işinin uzmanı olan kişiler tarafından kullanılabilmekte idi. Ve bilgisayar tarihi gelişimi sırasında ilk bilgisayarlar, bugünkü bilgisayarlara oranla çok pahalı idiler, her canı isteyen, istediği zaman bilgisayar alamıyordu.
İlk bilgisayar nasıldı sorusunun yanıtlarını vermeye devam ederken, çok yavaş olduklarını da belirtmemiz gerekmektedir. Komutlar belirli şekillerde veriliyor; ve bu bilgisayarlardan elde edilen çıktılar da sadece alanında uzman olan kişiler tarafından okunup yorumlanabiliyordu.
Bilgisayarın gelişim sürecinde, ilk bilgisayar nasıldı sorusunun yanıtlarını bu şekilde verdik. Günümüz bilgisayarlarının nasıl olduğunu anlatmaya gerek yok, zaten halihazırda kullanıyoruz. Ancak şunu belirtmemiz gerekir ki: bilgisayarın gelişim sürecinde ve bilgisayarın tarihi gelişiminde tüm bilgisayarlar aynı mantıkta çalıştılar; ve hala da aynı mantıkla çalışmaya devam ediyorlar.

2 thoughts on “Bilgisayarın Gelişim Sürecinde İlk Bilgisayar Nasıldı?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.