Bilişim Teknolojisi Ve Bilişim Teknolojilerinin Hayatımızdaki Önemi

Bu yazımızda sizlere, bilişim teknolojisi, bilişim teknolojileri; ve bilişim teknolojileri hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Daha önce sizlere aktarmış olduğumuz, bilişim teknolojileri ile ilgili bilgilere bakacak olursanız, bilişim teknolojisinin, iletişim teknolojileri, ve bilgisayar teknolojilerinin birleşiminden oluştuğunu görebilirsiniz. Buna karşın, bilişim teknolojisi; ve bilişim teknolojilerinin farklı alanlarda dört ayrı kategorisinin bulunduğunu da sizlere belirtmemiz gerekmektedir.

Bilişim teknolojisini anlatır, ve bilişim teknolojileri hakkında bilgi verirken sizlere, öncelikli olarak, bilişim teknolojisinin dört farklı kategorisinden söz etmemiz gerekmektedir: donanım, yazılım, ekipmanlar, ve de hizmetler, bilişim teknolojilerinin kategorilerini oluşturmaktadırlar.
Bilişim teknolojileri hakkında bilgi verirken, bilişim teknolojilerinin önemi, ve bilişim teknolojilerinin hayatımızdaki önemine değinmek istediğimizde şu gerçeği görürüz ki: bilişim teknolojisi ile gerçekleştirilen bir değişim, ülkeler için devrim niteliği taşımaktadır. Bilişim teknolojilerinin önemi o denli fazladır ki: bir ülkenin kaçıncı sınıf ülkje olduğu da o ülkenin bilişim teknolojilerinin gelişmişliği ile çok yakından ilişkilidir. Bir ülkenin bilişim teknolojisi gelişmiş ise o ülke birinci sınıf olabileceği gibi, bilişim teknolojileri gelişmemiş bir ülke de üçüncü sınıf ülkeler kategorisine girebilmektedir.
Bilişim teknolojilerinin önemi, ve bilişim teknolojilerinin hayatımızdaki önemini anlatırken şu bilgiyi de aktarmamız gerekmektedir: bir bilgiyi, ulaştırılması gereken yere, eğer ki geleneksel yöntemler aracılığı ile ulaştırmaya çalışırsak, bu durumda bilişim teknolojilerinin hızına ulaşmamız çok zaman alır, oysa bilişim teknolojileri sayesinde, istediğimiz bilgileri istediğimiz noktalara çok hızlı bir şekilde ulaştırabiliriz. Bunu bir örnekle anlatmaya çalışalım:
Bilişim teknolojilerinin hayatımızdaki önemi için şunu düşünün, her gün, farklı televizyon kanallarına, onlarca farklı doktor konuk olarak katılıyor; ve hastalıklar hakkında bilgi veriyorlar. İzleyiciler de bu doktorlara, sağlık durumları ile ilgili bilgileri danışabiliyor. Bazen filmler, tahlil sonuçları, faks, ya da tarama yöntemi ile canlı yayınlara bilişim teknolojileri sayesinde ulaştırılıyor. Şimdi soruyoruz size: eğer bilişim teknolojisi olmasaydı bu ulaştırma ne kadarlık bir zaman diliminde gerçekleştirilecekti? Amaca ulaşılabilecek miydi? İşte bilişim teknolojilerinin önemi burada kendisini daha net göstermektedir…

46 thoughts on “Bilişim Teknolojisi Ve Bilişim Teknolojilerinin Hayatımızdaki Önemi

  1. bnde ödev yapcam ama uygun bişi bulamadım malesef bu gün salı 29 ekim bu ödev perşembe gününe

  2. aradığımızı bulamadık maalesef yine de tşkürrrrrrrrrrrrrrrr

  3. yukarıda başka şevval var ama ben o değilim yorumum:(güzel ama araştırdığım şeyle alakası yok ) ( anlayacağın biraz saçma )

  4. çooook güzl bn acıkcası begendım performans yabtım 😀 İNŞ. DUZGUN NOT ALIRIM 😀 ellerinze saglık çok guzel bi yazı çıkarmıssınız :))))

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.