Donanım Nedir? Yazılım Nedir? Sınırlı Yazılım


Bu yazımızda sizlere donanım nedir, yazılım nedir, ve sınırlı yazılım nedir gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız. Bilgi teknolojilerini olabildiğince etkin kullandığımız bugünlerde, donanım nedir, yazılım nedir; ve sınırlı yazılım nedir sorularının yanıtlarını net bir şekilde bilmemiz bize kolaylık sağlayacaktır…


Donanım nedir? Donanım, bilgisayarın çalışmasında kullanılan, somut olan parçaların tamamına verilen isim olarak nitelendirilmektedir. Donanım nedir sorusunun yanıtı için, bilgisayarınızı çalıştıran parçalara bakmanız yeterli olacaktır diyebiliriz.
Yazılım nedir? Gerekli donanımın kullanılması sureti ile çalıştırılan bilgisayarın içerisinde istediğimiz işlemleri yapmamızı olanaklı hale getiren programlara yazılım ismi verilmektedir. Yazılım nedir sorusunun yanıtını, bilgisayarımıza yüklü olan; ve bize, işlemlerimizi yapmamız için gereken komutların toplamıdır şeklinde de tanımlanabilmektedir.
Eğer ki bir yazılıma sahip olmak istiyorsanız, bu yazılımı mutlaka ücretini ödeyerek teknoloji marketlerinden satın almanız gerekir. Çünkü, her bir yazılımın üretilmesinde pek çok kişi görev yapmakla birlikte, pek çok maddi gider de, bir yazılımın üretiminde kullanılmaktadır. Ücretsiz yazılımların da bulunduğunu unutmamak gerekir elbette. Ücretsiz yazılımları zaten internetteki program arşivlerinden rahatlıkla bularak indirebilir, ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Fakat, ücretli olan yazılımların ücretsiz şekilde indirilmesine çabalamamanızı önermekteyiz.
Sınırlı yazılım nedir? Sınırlı yazılım, ücretli bir yazılımın, belirli bir süre ücretsiz kullanılması, sonrasında da kullanımın durdurulması anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse, bazı antivirüslerin bir aylık deneme sürümleri bulunmaktadır. Siz bu bir ay boyunca, sınırlı yazılımı kullanır; sonrasında da memnun kalarak kullanmaya devam ettiğiniz sınırlı yazılım için yazılım ücretini ödersiniz. Sınırlı yazılım bazen de kullanım miktarı ile sınırlandırılmaktadır. Bu tür bir sınırlı yazılımı çalıştırdığınız sayı, sınırlandırılan sayıyı geçtiğinde, yazılımı kullanmak için sınırlı yazılımın ücretini ödemeniz gerekmektedir.

Konu etiketleri:donanım ve yazılım nedir, sınırlı yazılım nedir, sınırlı yazılım, yazılım ve donanım nedir, donanım nedir yazılım nedir, donanım yazılım nedir, sınırlıyazılım, BİLİŞİM YAZILIM VE DONANIM ÖRNEKLERİ, internet için gerekli dolanımlar, donanım ve yazılım teknolojileri
19 Ekim 20128.963 kere 12 defa yorumlanmış, etiketler:, , , , ,

12 yorum yapılmış »

 • lale demiş ki:

  çok beyendim güzel site

 • Hilal_Bieber demiş ki:

  işine yarıyo en azından güzel siteymiş

 • ezgi demiş ki:

  donanımla 10 tane örnek

 • yasmin su demiş ki:

  çok ama çok kısayinede işe yarıo.

 • atesli demiş ki:

  biraz daha çok ve açıklayıcı yazsanız olurdu

 • kral demiş ki:

  biraz açıklasaydın bari site

 • meryem genç demiş ki:

  bunların hiçbiri şime yaramadı başkası yokmuydu

 • dudu demiş ki:

  iyi yani

 • buse demiş ki:

  hiç işime yaramadı istediğim bilgiler de yok bu nebiçim bi site

 • gökhan mert demiş ki:

  çok iyi bir site

 • gamze demiş ki:

  hiç beğenmedim biz donanım ve yazılımın ne olduğunu soruyoruz bu da gelmiş yazılımın ücretini ödeyin diyo

 • RRRRRRRRRRRRRR demiş ki:

  NE YAZIYOKİ BURDA

Yorum yapmak ister misiniz?!