Donanım Nedir? Yazılım Nedir? Sınırlı Yazılım

Bu yazımızda sizlere donanım nedir, yazılım nedir, ve sınırlı yazılım nedir gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız. Bilgi teknolojilerini olabildiğince etkin kullandığımız bugünlerde, donanım nedir, yazılım nedir; ve sınırlı yazılım nedir sorularının yanıtlarını net bir şekilde bilmemiz bize kolaylık sağlayacaktır…

Donanım nedir? Donanım, bilgisayarın çalışmasında kullanılan, somut olan parçaların tamamına verilen isim olarak nitelendirilmektedir. Donanım nedir sorusunun yanıtı için, bilgisayarınızı çalıştıran parçalara bakmanız yeterli olacaktır diyebiliriz.
Yazılım nedir? Gerekli donanımın kullanılması sureti ile çalıştırılan bilgisayarın içerisinde istediğimiz işlemleri yapmamızı olanaklı hale getiren programlara yazılım ismi verilmektedir. Yazılım nedir sorusunun yanıtını, bilgisayarımıza yüklü olan; ve bize, işlemlerimizi yapmamız için gereken komutların toplamıdır şeklinde de tanımlanabilmektedir.
Eğer ki bir yazılıma sahip olmak istiyorsanız, bu yazılımı mutlaka ücretini ödeyerek teknoloji marketlerinden satın almanız gerekir. Çünkü, her bir yazılımın üretilmesinde pek çok kişi görev yapmakla birlikte, pek çok maddi gider de, bir yazılımın üretiminde kullanılmaktadır. Ücretsiz yazılımların da bulunduğunu unutmamak gerekir elbette. Ücretsiz yazılımları zaten internetteki program arşivlerinden rahatlıkla bularak indirebilir, ve bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Fakat, ücretli olan yazılımların ücretsiz şekilde indirilmesine çabalamamanızı önermekteyiz.
Sınırlı yazılım nedir? Sınırlı yazılım, ücretli bir yazılımın, belirli bir süre ücretsiz kullanılması, sonrasında da kullanımın durdurulması anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse, bazı antivirüslerin bir aylık deneme sürümleri bulunmaktadır. Siz bu bir ay boyunca, sınırlı yazılımı kullanır; sonrasında da memnun kalarak kullanmaya devam ettiğiniz sınırlı yazılım için yazılım ücretini ödersiniz. Sınırlı yazılım bazen de kullanım miktarı ile sınırlandırılmaktadır. Bu tür bir sınırlı yazılımı çalıştırdığınız sayı, sınırlandırılan sayıyı geçtiğinde, yazılımı kullanmak için sınırlı yazılımın ücretini ödemeniz gerekmektedir.

15 thoughts on “Donanım Nedir? Yazılım Nedir? Sınırlı Yazılım

  1. hiç beğenmedim biz donanım ve yazılımın ne olduğunu soruyoruz bu da gelmiş yazılımın ücretini ödeyin diyo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.