Donanım Örnekleri

donanim-ornekleriBu yazımızda sizlere donanım hakkında bilgilerden söz ederek, donanım nedir, donanım örnekleri nelerdir şeklindeki sorularınızın yanıtlarını vermeye çalışacağız. Siz de, kullandığınız bilgisayarı en etkin şekilde kullanabilmek adına donanım hakkında bilgi edinmelisiniz. O halde, zaman kaybetmeden bilgilerimizi aktarmaya başlayalım…

Donanım Nedir?

Bilgisayarda bulunan fiziksel kısımlara; yani bilgisayar parçalarına donanım adı verilmektedir.

Donanım Örnekleri

İşlemci: Diğer donanımlar arası ilişkiyi belirleyen işlemci, matematiksel; ve mantıksal işlemlerin yapılmasını olanaklı hale getiren, bir nevi, bilgisayarın beynidir. Gerektiğinde karar verip, karşılaştırmalar da yapabilir. GigaHertz; yani GHZ, işlemci hızını belirtmektedir.

Anakart: Bilgisayarın içerisinde gerçekleşen bilgi akışı anakart sayesinde gerçekleşir. Donanıma dahil olan tüm parçalar birbirleri ile, anakart sayesinde iletişim kurarlar.

RAM: RAM, ana bellek olarak bilinmekte olup, bilgisayarın geçici hafızası olarak tanımlanabilmektedir. Şu şekilde düşünebilirsiniz: RAM, bilgisayarı açtığınız andan itibaren, bilgisayarı kapatana kadar olan verileri içerisinde saklar, bilgisayar kapandığında ise, sakladığı tüm verileri silerek, bilgisayar yeniden açılana kadar boş kalır. İşletim sistemi, programlar, veriler, bilgisayarın çalışması sırasında RAM’e yükleniz; sonrasında ise tüm veriler, bilgisayar kapandığı anda silinirler…

Ekran Kartı: Donanım örneklerinden bir diğeri de ekran kartıdır. Bilgisayarın işlediği verilerin, monitör, televizyon, projektör gibi görüntü araçlarına aktarılmasını sağlayan video sinyallerini oluşturması ile tanınmaktadır.

Sabit Disk: RAM geçici hafıza iken, sabit disk kalıcı hafıza olarak bilinmektedir. İşletim sisteminden resimlere, müziklere kadar tüm veriler sabit diskte depolanır, ve siz silmediğiniz müddetçe de burada kalır…

Monitör: Ekran kartı tarafından hazırlanan görüntülerin biz kullanıcılara ulaştırılmasını sağlayan araçlara monitör adı verilmektedir. Bilgisayarın temel donanımlarından biri olan monitörlerin, günümüzde çok farklı çeşitleri bulunduğunu belirtmeden geçmemeliyiz.

Klavye: Üzerinde, noktalama işaretleri, harf, ve rakamların bulunduğu bir tuş takımı yer alan klavyeler, bilgisayara komut verebilmek, ve bilgi girişi yapabilmek için kullanılan donanım örnekleri arasında yer almaktadır. F; ve Q olmak üzere, Türkiye’de iki farklı klavye çeşidi kullanılmaktadır.

Fare: Giriş birimleri arasında yer alan fare, bir şeyin işaretlenmesi; ya da bir komutun çalıştırılması için kullanılabilmektedir.

Ses Kartı: Analog yapıdaki ses dalgalarını dijitale, dijital yapıdaki verileri ise analoğa dönüştüren donanım ses kartı olarak bilinmektedir. Ve olmaması halinde, bilgisayarınızda müzik dinleyemez, ses kaydı gerçekleştiremezsiniz…

CD – DVD Sürücü: CD; ve DVD’ler, taşınabilir hafıza birimleri olarak düşünülecek olursa, sürücüler ise, bu birimlerin bilgisayar üzerinde çalışmasına yarayan araçlar olarak tanımlanabilir…

Yazıcı: Bilgisayar üzerinde yapılan çalışmaların kağıt üzerine aktarılmasını sağlayan araç olarak bilinmektedir.

Tarayıcı: Kağıt üzerinde bulunan verileri bilgisayara aktaran donanımın adı tarayıcıdır. Yazıcının tam tersi görev üstlenmesi ile açıklanabilir.

Kesintisiz Güç Kaynağı: Elektrik kesintisi sırasında, bilgisayarın bir anda kapanmaması adına katkıları bulunan kesintisiz güç kaynağı, genellikle 10 – 15 dakika çalışmakta olup, bilgisayarı kendiniz kapattığınız için veri kaybına uğramanızı önlemesi dolayısı ile kullanılmaktadır.

Ethernet Kartı: Ağ kabloları sayesinde bilgisayarın yerel; ya da genel ağlara bağlanmalarını sağlayan araçlar olarak bilinmektedirler.

Modem: Bilgisayar üzerinden internet erişimi sağlanmasına yardımcı olan donanım örnekleri arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.