Donanım Ve Yazılım Arasındaki İlişki Yazılım Ve Program Farkı

Bu yazımızda sizlere, yazılım ve donanım arasındaki ilişki, ve yazılım ve donanım arasındaki fark, ve bunun yanında, yazılım ve program farkı gibi konular hakkında bilgi sağlamaya çalışacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Öncelikli olarak donanım nedir sorusunun yanıtına bakalım:

Donanım nedir? Bilgisayarın oluşmasında, çalışmasında kullanılan somut parçaların tamamına donanım ismi verilmektedir. Buna göre, donanım ve yazılım arasındaki ilişkiye; ve yazılım ve donanım arasındaki farka birlikte bakalım:
Yazılım ve donanım arasındaki ilişki, ve yazılım ve donanım arasındaki farka bakmak için yazılım nedir sorusunun yanıtına da bakmamız gerekmektedir. Yazılım bedir sorusunun yanıtı şu şekildedir ki: bilgisayar donanımının çalışmasını olanaklı hale getiren programların tamamına yazılım adı verilmektedir. İşte bu tanım, aslında donanım ve yazılım arasındaki ilişki, ve yazılım ve donanım arasındaki farkı göstermektedir. Birisi çalıştırır; bir diğeri ise onun sayesinde çalışır…
Yazılım ve program farkı hakkında bilgi vermek için de öncelikle program nedir sorusunun yanıtına bakmamız gerekecektir: Program, bilgisayara verilen komutlar topluluğu olmakla birlikte, bu komutların, bir işi gerçekleştirmek adına verildiğini de belirtmemiz gerekmektedir. Yazılım ve program farkında ilk olarak belirtmeliyiz ki: yazılım zaten programlar topluluğundan oluşmaktadır. Her bir programın yazılıma ait bir eleman olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

10 thoughts on “Donanım Ve Yazılım Arasındaki İlişki Yazılım Ve Program Farkı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.