Donanım Ve Yazılım Teknolojileri

donanım ve yazılım teknolojileriGünümüzde teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediğini düşünürsek bu konuda yaşanan gelişmeleri normal karşılayabiliriz. Öyle ki çok kısa zaman dilimlerinde bir çok araştırma ve geliştirme karşımıza çıkmaktadır. Bu durum bize donanım ve yazılım teknolojileri konusunda bilgi sahibi olmamızı gerektirmektedir. Öncelikle donanım ve yazılımın ne anlama geldiklerini bilmek gerektiğini düşünüyoruz.

Bilgisayar sistemi iki temel bileşenden oluşur. Bunlar donanım ve yazılımdır. Bunlar birbirinden ayrılmaz ikililerdir. Bu iki kavramı açıklayacak olursak: Donanım, bilgisayarın fiziki bileşenlerine verilen addır. Anakart, kasa, klavye, fare, yazıcı ve tarayıcı donanım sınıfına girmektedir. Yazılım ise donanımın kullanılmasına olanak sağlayan programlara verilen genel addır. Bilgisayarlarda yer alan en temel yazılım işletim sistemleridir. Peki donanım ve yazılım arasındaki farklar nelerdir? Yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı üzere donanım ve yazılım arasındaki temel fark birinin fiziki olması, yani elle tutulur gözle görülür olmasıdır. Diğerinin ise sanal olması ve elle tutulamayan ancak yaptığı işlemlerle fark edilebilir bir olgu olmasıdır.

Bu yazımızda genel olarak donanım ve yazılım kavramlarına göz attık. Konuyla ilgili olarak daha detaylı bilgi sahibi olabilmek için donanım ve yazılım teknolojileri nelerdir konusunda sitemizde araştırma yapmak faydalı olacaktır. Siz de günümüzde hızla gelişen teknolojileri yakından takip edebilmek ve kullanıma sunulan ürünlerin teknik özelliklerini daha iyi anlayabilmek için donanım ve yazılım konularında var olan bilginizi artırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Mobee Blade T1500'ü Yakından Tanıyalım başlıklı makalemizde Mobee Blade 9.7" T1500, Mobee Blade 9.7" T1500 özellikleri ve Mobee Blade T1500 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.