Eğitimde Teknolojinin Önemi

egitimde-teknolojinin-onemiTeknoloji günümüzde yaygın şekilde kullanılmakta; ve, 7’den 70’e herkesin elinde bir akıllı telefon; ya da tablet görebilmek mümkün olmaktadır. Ancak tüm bu yaygın kullanımın temelinde sosyal medya yer alır. Oysa ki eğitimde teknoloji, özellikle öğrenciler tarafından daha yaygın şekilde kullanılmalıdır. Çünkü, bilgi teknolojileri sayesinde bilgiye hem daha kısa zamanda ulaşılır, hem de ulaşılan bilgi en somut şekli ile öğrenciye aktarılır. Durum bu iken, öğrencinin bilgiyi kavrama yeteneği daha fazla olacaktır.

Fakat, eğitimde teknolojinin önemi her ne kadar biliniyor olsa da, ülkemizde bu anlamda gerekli çalışmalar, sosyal sorumluluk çalışmaları, ve projelerin ilerisine gidebilmiş değildir. Karşılaşılan her bir toplumsal problemde, eğitimin öneminden söz ediliyor olsa da, bu anlamda gerekli, farklı eğitim teknikleri bir türlü, tam olarak hayata geçirilememektedir. Bilgi öğrencilere her ne kadar, kitaplar aracılığı ile veriliyor olsa da, öğrencilerin, kullanmaktan çok memnun oldukları teknoloji sayesinde bilgiyi alabilmeleri, daha verimli eğitim sisteminin ilk adımlarından bir tanesi olacaktır.

İnternetin Çocuklara Zararları Nelerdir?

Ülkemizde halihazırda okuma – yazma bilmeyen kişilerin varlığından söz edilirken, bu konunun dünya genelinde, bilgisayar kullanmayı bilip bilmemek şeklinde konuşulduğunu belirtmeliyiz. Buradan şu çıkarımı elde edebiliriz: Bilgisayar kullanmayı bilmek, okuma – yazma bilmek kadar önemlidir.

Ancak günümüz çocukları, neredeyse gözlerini bilgisayarla açıyor olmakla birlikte, bilgisayar okur yazarı olmamaları gibi bir durum söz konusu değildir. Bu noktada da şuna dikkat etmek önemlidir ki, bilgisayar çocuklara, faydalı olabilmesi adına öğretilmelidir… Eğitimde teknolojiden nasıl faydalanılacağı anlatılarak, bilgisayarı ödev yapma, ders çalışmada nasıl kullanacağı açık şekilde belirtilerek öğretilmelidir.

Bilgisayar Çeşitleri Nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen verilere göre, eğitimde teknolojinin kullanılması ile, bilgi öğrencilere daha kolay; ve kalıcı şekilde aktarılmaktadır. Bunun nedeni, bilginin, hedefe farklı uyaranlar sayesinde aktarılmasından ileri gelmektedir. Video ile aktarılan bir bilgi, hem görsel; hem de işitsel olarak aktarıldığından, hem daha kolay öğrenilmekte; hem de daha akılda kalıcı olabilmektedir. İzlediğiniz bir filmi mi, okuduğunuz bir kitabı mı daha kolay aklınızda tutabilirsiniz?

İşte bu nedenle eğitimde teknoloji kullanılmalıdır. Bu durum sadece öğrencilerin değil, öğretmenlerin de işini kolaylaştıracaktır. Bu anlamda basitçe şu örneği verebiliriz: Ağ bağlantısı ile bilgisayar üzerinden öğrencilerine ders veren bir öğretmen, yerinden kalkmadan, öğrencilerinin bilgisayar üzerinde neler yaptığını görebilir; ve müdahalede bulunabilir…

Bir önceki yazımız olan Mobee Blade T1500'ü Yakından Tanıyalım başlıklı makalemizde Mobee Blade 9.7" T1500, Mobee Blade 9.7" T1500 özellikleri ve Mobee Blade T1500 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.