Genel Olarak Yazılım

yazilim-cesitleri-nelerdirBir bilgisayarın çalışması için, belli başlı iki şeye gereksinimi vardır. Bunlardan biri donanım; diğeri ise yazılımdır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, yazılım nedir, yazılım çeşitleri nelerdir gibi soruların yanıtlarından genel olarak söz etmeye çalışacağız. Sitemiz içerisinde, yazılım çeşitleri hakkında daha detaylı bilgileri de bulabilirsiniz…

Yazılım Nedir?

Bilgisayarda kullanılan her türlü programa genel olarak yazılım adı verilmektedir. Yazılıma dair somut bir şeyi bilgisayar üzerinde bulabilmeniz söz konusu değildir. Yazılımları genellikle, kullanacağınız zaman, fare aracılığı ile açar; bu sırada diskten, RAM üzerine aktararak kullanırsınız. Sonrasında, kullanım sonu gerçekleştirdiğiniz kayıtlar ise, diske geçer, ve bir dahaki kullanımda, sizin yapmış olduğunuz son kaydın devamı gerçekleştirilir.

Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

Yazılım çeşitlerini genel olarak üç başlık altında özetleyebiliriz:
a) İşletim sistemi yazılımları
b) Uygulama yazılımları
c) Programlama yazılımları

Biraz önce, yazılım çeşitlerini detaylı olarak aktaracağımızı belirttik. Ancak, kısaca yazılım çeşitleri hakkında bilgi vermek istersek:
• Nasıl ki donanım olmadan bilgisayar çalışmazsa, yazılım olmadan da donanımın çalışmadığını bilmek gerekir. Bu noktada, işletim sistemi yazılımları, bilgisayarın açılması ile birlikte çalışmaya başlayan ilk yazılımdır. Direkt olarak RAM’e yüklenir; ve bilgisayar kapanana kadar da bu şekilde çalışmaya devam eder.

• Yazılım çeşitleri arasında yer alan işletim sistemi yazılımlarının, donanımlar içerisinde yer alan işlemcilere özel olarak hazırlanmış olduğunu bilmek gerekir. Uygulama yazılımları ise işletim sistemlerine göre hazırlanır. Yani bir zincirleme hiyerarşiden söz etmek mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.