Kısaca Bilgisayar Hakkında Bilgi

bilgisayarın tanımıBu yazımızda sizlere bilgisayar ile ilgili bilgi vererek, kısaca bilgisayar hakkında bilgileri aktarmaya çalışacağız. Geçmişte büyük bir odayı kaplayan, ancak günümüzde cebimize sığabilen bilgisayar ile ilgili bilgi sahibi olmayı siz de istiyorsanız, zaman kaybetmeden detaylarımızın aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım. İlk olarak da bilgisayar nedir ona bakalım…

Bilgisayar Nedir?

Elektronik; ve mekanik parçaların bir araya getirilmesi, sonrasında da, bu parçaların birbirleri ile uyum içerisinde çalışması için programların yüklenmesi sonucunda, kullanıcıların verdiği mantıksal; ve aritmetiksel bilgiler ışığında işlemler yapabilen, yaptığı işlemlerin sonucunu saklayıp, istediğinde kullanıcısına aktarabilen elektronik beyinlere kısaca bilgisayar adı verilmektedir.

Geçmişte bir büyük odayı dolduran, çalışması için büyük hazırlıklar gerektiren; ve çalışması sırasında çok yüksek miktarda enerji sarfiyatına neden olan bilgisayarlar, günümüzde cebe girebilecek kadar küçültülmüştürler. Bilgisayarların ebat olarak küçülmesi ile birlikte harcamış oldukları enerji de azalmış; ve kullanımları çok kolay bir hal almıştır… Öyle ki, günümüz çocuklarının artık, okuma – yazmadan önce bilgisayar kullanmayı öğrendiklerini söylersek, sizlere yanlış bilgi vermemiş oluruz.

Bir bilgisayarın çalışabilmesi için iki şeyin tam olarak sağlanmış olması gerekmektedir. Bunlardan biri donanımdır. Ve donanım denildiği zaman, bilgisayarın kasasından, kasanın içinde bulundurduğu tüm parçalara kadar, elle tutulur, gözle görülür tüm gereçlerin akla gelmesi gerekmektedir. Bir diğeri ise yazılımdır. Bilgisayar donanımı her ne kadar çok gelişmiş de olsa, donanımın bir uyum içerisinde çalışması için yazılımın bulunması gerekmektedir.

İşte tüm bu unsurların bir araya gelmesinin sonrasında ortaya çıkan bilgisayar ile, hem işlemlerinizi çok kısa zamanda yapar, hem de elde ettiğiniz her şeyi bu mükemmel araç sayesnde saklayabilirsiniz… İstediğiniz zaman kullanmanız da cabası… Günümüz bilgisayarlarının iletişime olan katkılarından da söz etmeden geçmemeliyiz…

Bir önceki yazımız olan Mobee Blade T1500'ü Yakından Tanıyalım başlıklı makalemizde Mobee Blade 9.7" T1500, Mobee Blade 9.7" T1500 özellikleri ve Mobee Blade T1500 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.