Teknolojinin Ekonomiye Etkisi, Ve Teknolojinin Ekonomi Alanındaki Etkileri

teknolojinin ekonomiye etkisiBu yazımızda sizlere, teknolojinin ekonomiye etkisi ile birlikte, teknolojinin ekonomi üzerindeki etkisi, ve teknolojinin ekonomi alanına etkileri hakkında bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Teknolojinin ekonomiye etkisi ile ilgili bilgileri aktarmak için dilerseniz daha fazla zaman harcamayalım:

Teknolojinin ekonomi üzerindeki etkisine baktığımızda karşımıza ilk olarak üretim sürecinin çıktığını görüyoruz… Teknolojinin gelişmediği dönemlerde bir giyim firmasının, her bir giysiyi tek tek hazırladığını, ve bunun için gerekli eleman kapasitesine sahip olmak durumunda olduğunu biliyoruz. Teknolojinin gelişimi ile ise seri üretime geçmiş olan firmalar, bir kişinin yaptığı işin en az on katını aynı zamanda gerçekleştirmektedirler. Bu durum, teknolojinin ekonomi alanına etkilerinde, firmaların üretimden kar elde etmelerine neden olmuştur.
Teknolojinin ekonomiye etkisinden söz ederken bir diğer örneği de satış anlamında verebiliriz: Çok ünlü bir kitap mağazasını düşündüğümüzde, bu kitap mağazasının, Türkiye’deki tüm şehirlerde bir dükkan açabilmesi, mağaza için oldukça maliyetli olacaktır. Fakat, internet üzerinden satış gerçekleştiren kitap mağazası, Türkiye’nin en ücra köşesindeki insanlara dahi maliyetsiz bir şekilde ulaşım sağlayabilmektedir.
Teknolojinin ekonomi üzerindeki etkisinden söz ederken bir de olaya farklı bir açıdan bakalım: Muhteşem Yüzyıl, ya da diğer dizileri izlerken karşımıza ulaklar çıkmaktadır. Bu ulaklar, mektupları almakta, uzun zaman yaptıkları yolculukların sonrasında sahiplerine ulaştırmaktadırlar. Maddi, ve vakti yönden gerçekleşen bu kayıp, teknolojinin gelişmesi ile birlikte ortadan kalkmış, mektuplar elektronik posta olarak anında sahiplerine gönderilmeye başlamıştır.
Teknolojinin ekonomi alanındaki etkilerini bunun gibi örneklerle çok daha fazla arttırabileceğimizi belirtmemiz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Mobee Blade T1500'ü Yakından Tanıyalım başlıklı makalemizde Mobee Blade 9.7" T1500, Mobee Blade 9.7" T1500 özellikleri ve Mobee Blade T1500 hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.