Veritabanının Kullanım Alanları Ve Veritabanının Kullanıldığı Yerlere Örnekler

veritabanının kullanım alanlarıBu yazımızda sizlere, veritabanı nerelerde kullanılır sorusunun yanıtları arasında yer alan, veritabanının kullanım alanları, ve veritabanının kullanıldığı yerler ile birlikte, veritabanının kullanıldığı yerlere örnekler hakkında bilgilerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer sizin de aklınızda, veritabanı nerelerde kullanılır sorusunun yanıtlarına dair, veritabanının kullanım alanları; ve veritabanının kullanıldığı yerler ile ilgili merak var ise, zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirerek, veritabanının kullanıldığı yerlere örnekler de verelim:

Veritabanı nerelerde kullanılır sorusunun yanıtları arasında yer alan, veritabanının kullanım alanlarından ilki, ve belki de en bilineni bilgisayardır. Bilgisayar ortamında, aranılan bilgiler, veritabanı yazılımı sayesinde oluşturulmuş olan bilgi topluluğu içerisinde daha kolay, ve hızlı bir şekilde bulunmaktadır.
Veritabanının kullanıldığı yerlere örnekler verirken, sadece bilgisayar ortamından da söz etmemek gerekmektedir. Veritabanının kullanıldığı yerlere örnekler verirken otomobil sektöründen de söz etmek gerekmektedir. Şöyle ki: Fort, yeni ürettiği akıllı otomobillerinde, park yeri sorununu, veritabanı kullanımı ile çözmektedir. Diyelim ki aracınızla bir yere gittiniz; ancak gittiğiniz sokak üzerinde bir park yeri bulamadınız. Veritabanına baktığınızda, çevrenizde ortalama 300 civarı park yeri arasından bir tarama yapacak olan aracınız, sonrasında size, uygun park yerlerinin gösterimini gerçekleştirecek, böylelikle sokak sokak park yeri aramak durumunda kalmayacaksınız.
Veritabanının kullanım alanları içerisinde kütüphaneler de yer almaktadır. Pek çok yazar, pek çok kitap türü, pek çok kitap içeriği bulunduğunu düşünecek olursak, aranılan kaynağa çabuk ulaşılabilmesi adına, veritabanı kullanımının mutlaka gerçekleştirilmesi gerektiğinin nedeni daha net anlaşılacaktır.
GSM operatörleri; ve telekomünikasyonda genel olarak kullanılması gereken veritabanı, aynı zamanda turizm şirketlerinde, ve bankalarda da yoğun olarak kullanılmaktadır. Sağlık sisteminde de yoğun kullanımı gerçekleştirilen veritabanının, sosyal güvenlik kurumlarında, ve alışveriş merkezlerinde de yoğun olarak kullanıldığını belirtmemiz gerekmektedir. İnternet sitelerinde çok yoğun bir şekilde kullanılan veritabanı sayesinde, site içerikleri kategorilere ayrılmak sureti ile senelerce korunabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Mobee Blade T1500'ü Yakından Tanıyalım başlıklı makalemizde Mobee Blade 9.7" T1500, Mobee Blade 9.7" T1500 özellikleri ve Mobee Blade T1500 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.