Yazılım Çeşitleri Nelerdir?

yazilim-cesitleri-nelerdirYazılım Çeşitleri Nelerdir?

Lisanslı Yazılım: Bir yazılımın kullanılabilmesi için, o yazılımın lisans hakkının satın alınmasının gerektiği yazılım çeşitlerine lisanslı yazılım adı verilmektedir. Lisanslı yazılım örnekleri:
* Windows 10
* Office programları
* Kaspersky
* Frontpage
* Windows 7

Demo Yazılım: Yazılım çeşitleri arasında yer alan, biraz önce sözünü etmiş olduğumuz lisanslı yazılımların, tanıtım amaçlı olarak bir süreliğine ücretsiz kullanılabilmesi durumuna demo yazılım adı verilir. Demo yazılımlar tanıtım amaçlı olup, 15 gün, 30 gün gibi zamanlarla sınırlıdır, sonra yine lisansının satın alınması gereken demo yazılımlar, lisanslı yazılım sınıfına girerler. Demo yazılım örnekleri:
* Kaspersky
* Goldwave
* Norton

• Freeware Yazılım: Bedava yazılım olarak da bilinen Freeware yazılımlar, kullanıcılara, ücret gözetmeksizin, CD, disket, internet gibi aracılar vasıtası ile dağıtılan yazılımlardır. Freeware yazılım örnekleri:
* Skype
* Zipgenius
* WhatsApp

• Beta Yazılım: Yazılımların piyasaya sürülmeden önceki sürümleridir. Beta yazılımlar belirli bir kullanıcı kitlesi tarafından kullanılır. Bu kullanımlar sırasında söz konusu beta yazılımlara istinaden eksiklik, ve sistem testleri yapılır. Yazılım en iyi şekline getirilip, kullanıcılara sunulur. Beta yazılım örnekleri:
* iOS
* aNDROİD 7.0

Bir önceki yazımız olan Mobee Blade T1500'ü Yakından Tanıyalım başlıklı makalemizde Mobee Blade 9.7" T1500, Mobee Blade 9.7" T1500 özellikleri ve Mobee Blade T1500 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.