Yazılım Nedir?

yazılım nedirBu yazımızda sizlere, yazılım nedir kısaca bundan söz etmeye çalışacağız. Yazılım nedir sorusunun yanıtının ardından ise yazılım ne işe yarar’ın yanıtlarını öğreneceğiz. Bilgisayarımızda, telefon, ve tabletimizde sürekli kullandığımız, ancak kullanırken belki de farkına dahi varmadığımız yazılım hakkında merak ettiğimz herşeyi bu yazımızda öğreneceğiz…

Yazılım Nedir?

Bilgisayar içerisinde kullanılan, hiç bir somutluğu bulunmayan, ancak bilgisayarın çalışması, işlemlerin yapılması için gereksinim duyulan programların tamamına yazılım adı verilmektedir. Bilgisayarı açmak için düğmeye bastığımız anda, en büyük yazılım olan işletim sistemi otomatik olarak çalışmaya başlar.

Yazılım Ne İşe Yarar?

Biraz önce de belirttiğimiz gibi, işletim sistemi en büyük yazılımdır; ve bilgisayar açıldığı anda otomatik olarak çalışmaya başlar… Yani yazılım, her şeyden önce bilgisayarı çalıştırır.

Yazılımın bir diğer görevi ise, bilgisayarın donanımının etkin kullanılmasını olanaklı hale getirmesidir. Yani, bilgisayarda bulunan ekran kartı, RAM, harddisk, anakart… gibi tüm parçaların birbirleri ile uyum içinde çalışması yazılımın sayesinde gerçekleşmektedir.

Bilgisayar içerisinde yapmak istediğimiz her şeyi yapabilmek için de yazılımlara gereksinim duyarız… Örneğin, sitemize ulaşabilmek için bir tarayıcı kullandınız; ve eğer olmasa idi sitemize erişemezdiniz.

Biz bu yazıyı sizlere ulaştırmak adına ilk olarak Not Defteri’nde yazdık. Olmasaydı da yazardık; ama vardı, ve bunu kullanmayı tercih ettik.

Bilgisayarımıza bulaşan virüsleri, antivirüs yazılımları ile bilgisayarımızdan silebiliyoruz.

Muhasebeciler, kendilerine özel olarak hazırlanan yazılımlarla işlem yapıyorlar….

Kısacası, bilgisayarda yapmış olduğumuz her bir işlem için yazılımlara gereksinim duyuyoruz…

Bir önceki yazımız olan Mobee Blade T1500'ü Yakından Tanıyalım başlıklı makalemizde Mobee Blade 9.7" T1500, Mobee Blade 9.7" T1500 özellikleri ve Mobee Blade T1500 hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.