Bilgi Teknolojileri Ve Bilgi Teknolojileri Nedir?

Pek çoğumuz, okullarımızda, bilgi teknolojileri dersi ile bilgi teknolojileri hakkında bilgiler alıyoruz. Bilgi teknolojileri nedir? Bilgi teknolojileri ne işe yarar gibi soruların yanıtlarını bularak, bilgi teknolojileri hakkında fikir sahibi oluyor; ve bilgi teknolojileri ile hayatımızı kolaylaştırmayı amaçlıyoruz. Biz de size bu yazımızda, bilgi teknolojileri nedir sorusunun cevabını vermeye çalışacağız…

Bilgi teknolojileri nedir? Bilgi teknolojileri, her şeyden önce bilginin üretilmesidir. Üretilen bilgi, yine bilgi teknolojileri ile toplanır. Toplanan bilgi, bilgi teknolojileri ile biriktirilir. Biriktirilen bilgi, bilgi teknolojileri ile işlenir, İşlenen bilgi, yine bilgi teknolojileri sayesinde elde edilir. yayılır; ve korunur… Bilgi teknolojileri nedir sorusunun yanıtı aslında, tüm bunların gerçekleştirilmesini sağlayan araçların tamamıdır olarak anlatılabilir.
Bilgi teknolojilerinin, hayatımızın her alanda geçerli olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Bilgi teknolojileri ile hedeflenenin, araçlar ve gereçler değil de, insanın öneminin; ve bütünlüğünün korunması için belirlenen hedeflerin tamamından oluştuğunun belirtilmesi gerekmektedir.
Bizler insanlar olarak, karmaşık bir dünyanın içerisinde bulunmaktayız. Bu karmaşık dünyada birbirimiz ile yarışarak, bulunduğumuz yeri korumak durumundayız. Bunun için de gereksinim duyduğumuz bilgilere, hedeflediğimiz zamanlarda ulaşmayı istemekteyiz. Bundan dolayı, bilgi teknolojilerine gereksinim duymaktayız. Yani bilgi teknolojilerinin önemi, insanın bulunduğu yerini koruması; ve var olan yerinden daha ileri gitmesi şeklinde açıklanabilmektedir.
Bilgi teknolojilerinin gelişiminin çok hızlı bir şekilde gerçekleşmesinin amacı da, tamamen bu temelden doğan gereksinimdir. İnsanlar, bilgi teknolojilerini nasıl kullanmaları gerektiğini bilmeli; ve her zaman daha hızlı olmayı hedeflemelidirler.

Bir önceki yazımız olan Sinbo Saç Maşası İle Daha Güzel Saçlar başlıklı makalemizde kişisel bakım, saç bakımı ve sinbo saç maşası hakkında bilgiler verilmektedir.

“Bilgi Teknolojileri Ve Bilgi Teknolojileri Nedir?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.