Bilgisayar Nasıl Çalışır? İkilik Sistem Nedir?

Bu yazımızda sizlere, bilgisayar nasıl çalışır sorusunun yanıtını vereceğiz. Bilgisayar nasıl çalışır kısaca anlatırken, mikro bilgisayar, ve program nedir konularında da sizleri bilgi sahibi yapmaya çalışacağız… Bilgisayar nasıl çalışır sorusunun yanıtını, mikro bilgisayar, ve program kavramları ile birlikte vereceğimizden dolayı, zaman kaybetmeden, bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya başlayalım:

Mikro bilgisayar nedir diyenlere, mikro bilgisayar nedir sorusunun yanıtını vermek için şunu belirtmemiz gerekmektedir: daktilo tuşları ile birlikte, bir de basit ekrandan oluşan bilgisayar adı altındaki basit cihazlar, mikro bilgisayar olarak tanımlanabilmektedir. Mikro bilgisayarlara bir takım farklı cihazların da bağlanması gerekmektedir; örnek vermek istersek: grafik çizici, yazıcı, disk hafıza… Mikro bilgisayarlara eklenen yardımcı birimler niteliğindedir. Mikrp bilgisayarlara takılan bu parçaları, bilgisayarın sert kısımları olarak tanımlayabilmek mümkündür; bilgisayara takılan bu ek cihazlara donanım ismi verilmektedir.
Bilgisayar nasıl çalışır sorusunun yanıtını verirken programa da gerek duyulacağını belirtmiştik. Program nedir sorusuna da kısaca yanıt verelim: Bilgisayarın yapması gereken belirli işleri, ona tarif eden her bir bilgiye, program adı verilmektedir. Bilgisayara hayat verenin, programlar olduğunu kesinlikle unutmamak gerekmektedir. Yazılım da, bilgisayara yüklenen tüm programların toplamına verilen isimdir, yazılıma, bilgisayarın yumuşak kısımları adı da verilmektedir.
Bilgisayar nasıl çalışır sorusuna gelince: bilgisayar nasıl çalışır sorusunun doğru yanıtını bilmek için tek yapılması gereken, bilgisayarın mantığını öğremenin gerekliliğidir. Bilgisayarın çalışması için kullanmış olduğumuz harfler, ve de rakamlar, bilgisayar tarafından kod olarak algılanmaktadır. Bilgisayardaki kodların, elektrik olup voltajın bulunup bulunmadığına göre ifade edilmesinden de söz etmek gerekmektedir. Bilgisayarda voltaj var ise; ve lamba yanıyorsa, bilgisayar kodları 1 olarak ifade edilirken, bilgisayarda voltaj yok, ve lamba yanmıyorsa, bilgisayar kodlarında 0 kullanılmaktadır. İkilik sistem, bilgisayarın algıladığı 1; ve 0 rakamlarının açıklamasının yapılmasına verilen isim niteliğini taşımaktadır. Bilgisayar nasıl çalışır kısaca şu şekilde ifade edilebilir: bilgisayara, tuşlarla vermiş olduğunuz her bir bilginin, bilgisayar tarafından 1; ya da 0 olarak algılanması, bilgisayarın nasıl çalıştığını en iyi şekilde ifade etmektedir.
İkilik sistemde yer alan her 1; ve 0, bit olarak algılanır, ve 8’li grup halindeki bitler de Byte olarak nitelendirilir. Bilgisayar nasıl çalışır sorusunun yanıtı ikilik sisteme göre verilmekle birlikte, bu işlemlerin basit olmasının yanında, çok da hızlı gerçekleştiğinin belirtilmesi gerekmektedir.
Bilgisayar nasıl çalışır sorusunun yanıtlarını, sitemizin diğer sayfalarında da bulabileceksiniz…

Bir önceki yazımız olan Sinbo Saç Maşası İle Daha Güzel Saçlar başlıklı makalemizde kişisel bakım, saç bakımı ve sinbo saç maşası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.