Bilgisayar Nedir? Bilgisayarın Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere, bilgisayar nedir, bilgisayar ne işe yarar, bilgisayarın özellikleri nelerdir, ve bilgisayarın özellikleri gibi konu başlıkları altında bilgiler vermeye çalışacağız. Bilgisayar nedir, ve bilgisayar ne işe yarar konularında, sitemizde daha önce de sizleri bilgilendirmeye çalışmıştık. Bu yazımızda da öncelikle bilgisayar nedir, bilgisayar ne işe yarar sorularının yanıtlarını verecek, sonrasında da bilgisayarın özellikleri nelerdir sorusunun yanıtını almak için bilgisayarın özelliklerine bakacağız…

Bilgisayar nedir? Elektronik bir cihaz olan bilgisayar, öncelikle bilgileri, ve verileri kullanıcısından alıp, sonrasında da bu verileri işleyerek, istenilen işlemleri yapabilen bir cihaz olarak tanımlanabilir. Ancak bilgisayar nedir sorusunun yanıtları sadece bununla sınırlı değildir. Bilgisayar, yapmış olduğu işlemlerin sonucunu saklayabilen bir makine olup, kendisine veriyi veren kullanıcısının, istediği zaman, yapılan işlemlere ulaşabilmesine de olanak tanıyan bir makinedir.
Bilgisayar ne işe yarar? Verilerin girişinin bilgisayar ortamına gerçekleştirilmesi sonrasında, işlemlerinin yapılması gerçekleştirilir. Bunun sonucunda ise bilgisayar, yapılan işlemleri depolayabilir, ve depolanan işlem sonuçlarının, kullanıcı istediği takdirde, çıkışı da bilgisayar tarafından verilebilmektedir.
Bilgisayarın özellikleri nelerdir? Bilgisayarın özellikleri arasında ilk olarak hızlı olmasından söz etmek gerekmektedir. Çok hızlı bir şekilde çalışan bilgisayarın özelliklerinden bir diğeri de, çalışırken yorulmamasıdır. Bilgisayarın özellikleri nelerdir sorusunun bir diğer yanıtı da, hem hızlı; hem de yorulmadan çalışırken, aynı zamanda sıkılmamasıdır. Bilgisayarın özelliklerinden bir diğeri de programlanabilir nitelik taşımasıdır. Bilgisayarın özelliklerinden bir diğeri ise, kendi başına hiç bir iş yapmamasıdır. Yani bir bilgisayar; sadece, kullanıcısından aldığı emirleri uygulamakla yükümlüdür.

Bir önceki yazımız olan Sinbo Saç Maşası İle Daha Güzel Saçlar başlıklı makalemizde kişisel bakım, saç bakımı ve sinbo saç maşası hakkında bilgiler verilmektedir.

“Bilgisayar Nedir? Bilgisayarın Özellikleri Nelerdir?” için 45 yorum

 1. İŞLEMCİ
  Bilgisayarın beyni: Dizüstü bilgisayarın stilini, pil ömrünü, tepki hızını ve ağırlığını belirlemede önemli rol oynadığı için doğru işlemciyi seçmek önemlidir. İşlemci ayrıca bilgisayarınızın ne kadar hızlı çalıştığını ve işlemlerinize ayak uydurduğunu belirler
  PİL (BATARYA) SÜRESİ
  Bilgisayarın fişe takılı olmadan, tam şarjlıysa ne kadar süre açık kalabileceği önemlidir. Pil süresini belirleyen belli başlı etkenler arasında işlemci, ekran boyutu ve multimedya kullanım miktarı sayılabilir.
  GRAFİK ÖZELLİKLER
  Ekranınızda yazı dışında gözüken resim, fotoğraf, pencereler, video ve oyunlar gibi herşeye grafik denir.
  AĞ BAĞLANTISI
  Günümüzde çoğu kullanıcı internete kablosuz bağlanmayı tercih ediyor. Bugün çoğu dizüstü bilgisayarda bulunan Wi-Fi özelliği ile Wi-Fi erişim noktalarından ya da evinizdeki Wi-Fi ağından internete bağlanabilirsiniz.
  BİLGİSAYAR BELLEĞİ (RAM)
  Bilgisayarınızın bilgileri kullanım sırasında Hard-Disk’e hiç kaydetmeden ya da kaydetmeden önce geçici olarak hafızasında tutmak için kullandığı bölümüdür.
  AĞIRLIK
  Ekran boyutu, işlemci gücü, klavye, disk sürücüleri, pil gibi bileşenler ağırlığı belirleyen unsurlardır.
  EKRAN BOYUTU
  Büyük ekranların çözünürlükleri daha yüksektir; böylece görüntü daha keskin olur. Ancak, büyük ekranlar daha çok yer kaplar, daha ağır olur ve pil ömrünü kısaltır.
  KLAVYE VE FARE
  Klavyenin boyutu dizüstü bilgisayarın boyutuna bağlıdır

 2. Hiçte uzun değil siz uzun görmemişsiniz. zaten ayrı ayrı yazılmış nedir özellikleri falan 🙂

 3. merhaba arkadaşlar performans ödevim vardı bana çok yardımcı oldu.
  arkadaşlar hani uzun diyenler varya onlar hiç böyle sayfa sayfa yazı
  yazmadılar mı? Ben çok yazdsığım için bana bu yazı çok az:)

 4. Meraba arkadaslar ben 5. sınıfa gidiyorum bilişim teknoloji dersi performansım için bu safya bana çok yardımcı oldu.Bunu yazana teşekkür ederim

 5. arkadaşlar bu bence az denildiği gibi uzun diyenler uzun görmemiş bu arada performans ödevime çok iyi oldu benim işime yaradı inşallah sizin işinizede yaramışdır kim yazdıysa u yazıyı çok teşekkür ederim

 6. bu gün bayramın son,yani 4. günüve bu konuya ilgili ödevim vardı ve bu tanıtım sayesinde ödevimi şimdi bitirdim çok saolun işime çok yaradı 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.