Bilgisayarın Çalışması İçin Gerekli Elemanlar Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere, bilgisayarın çalışması için gereksinim duymuş olduğu bir takım unsurlardan söz etmeye çalışacağız. Bilgisayarın çalışması için gerekli parçalar; ve bilgisayarın çalışması için gerekli komutların depolandığı yere ihtiyacı bulunmaktadır. Peki, bilgisayarın çalışması için gereksinim duyulan bu araçlar nelerdir? İşte yazımızda sizlere, bilgisayarın çalışmasını olanaklı hale getiren donanım, ve yazılımdan söz edeceğiz…

Donanım: Donanım nedir diyecek olursanız, donanım nedir sorusunun yanıtını, bilgisayarın çalışması için gerekli parçalar şeklinde verebiliriz. Ya da, donanım nedir sorusunun yanıtını şu şekilde de verebiliriz: Bilgisayarda bulunan fiziksel parçaların isimleri donanımdır. Donanım örneklerine bakmak istersek: monitör, tarayıcı, Mouse, klavye, yazıcı, mikroişlemci… Bilgisayarın çalışması için gerekli parçalar arasında sayılmaktadır.
Yazılım: Yazılım nedir sorusunun yanıtını da şu şekilde verebiliriz: Bilgisayarın çalışması için gerekli komutların depolandığı yer… Ya da, yazılım nedir sorusunun yanıtına verilebilecek farklı yanıt şu olabilir: yazılım, bilgisayarın çalışması için gerekli programların bilgisayar donanımına, yani bilgisayarın çalışması için gerekli parçalara yüklenmesi durumudur… Bilgisayarın çalışması için gerekli yazılımlara örnek vermek istersek: bazı yazılımlar, bilgisayar donanımının çalışmasını olanaklı hale getirir; bazı yazılımlar da vardır ki, bilgisayar üzerinde işlem yapılmasını sağlamaktadırlar. Yazılım örneklerine bakmak istersek: kelime işlemciler, ses programları, ya da tablolama programlarını, yazılım örnekleri arasında sayabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Sinbo Saç Maşası İle Daha Güzel Saçlar başlıklı makalemizde kişisel bakım, saç bakımı ve sinbo saç maşası hakkında bilgiler verilmektedir.

“Bilgisayarın Çalışması İçin Gerekli Elemanlar Nelerdir?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.