Emisyon Ölçümü

emisyon ölçümüBu yazımızda sizlere, pek çok aracın bu anlamda problem yaşadığı, hatta markaların önemli ölçüde müşteri kaybetmesine neden olan emisyon ölçümü ile ilgili bilgilerden söz edeceğiz. Emisyon ölçümü nedir, emisyon ölçümü nasıl yapılır… gibi soruların yanıtlarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz. Dilerseniz zaman kaybetmeden emisyon ölçümünü sizler için anlatmaya başlayalım…

Emisyon Ölçümü Nedir?

Bir aracın trafiğe çıktığında, hava kirliliğine neden olup olmadığı, ve bu anlamda trafiğe çıkabilirliği ile ilgili yapılan ölçüme emisyon ölçümü, diğer adı ile emisyon testi, ya da egzoz gazı muayenesi adı verilir. Emisyon ölçümü sonucu, aracın trafiğe çıkabilirliğini gösteren egzoz gazı emisyon ölçümü ruhsatı, ve egzoz gazı emisyon ölçümü pulu, araç sahibine verilir.

Emisyon Ölçümü Nasıl Yapılır?

Her şeyin öncesinde, emisyon ölçümünün yapılmasından önce, aracınızın egzoz sisteminin doğru çalıştığından emin olmanız gerekmekte, bunun için gerekli kontrolleri yaptırmanız önerilmekte; ve ve olan problemleri gidermeniz istenmektedir. Aksi halde, emisyon ölçümünüz geçersiz sayılacaktır. Ölçüm sırasında aracınızın egzoz gazı, ve egzoz sistemi kontrol edilmektedir. Aracınızın yapılması gereken bakımlarını düzenli olarak yaptırmanız, emisyon testi sonucunun daha iyi çıkmasını destekleyecektir.

Emisyon Ölçümü Ne Zaman Yapılır?

Eğer aracınız resmi, ve binek aracı ise, ilk üç yılın sonunda bir kere, sonrasında ise her iki yıl sonunda bir kere yapılmak zorundadır. Bunun haricindeki tüm motorlu araçların ise emisyon testi senede bir kere yapılmalıdır. Aracınız hibrit; ya da elektrikli ise, emisyon testinden muaf tutulursunuz.

Emisyon testinin sorunsuz yapılabilmesi için yanınızda bulundurmanız gereken evraklar:
• Nüfus cüzdanı, ehliyet; ya da pasaport
• Motorlu taşıt egzoz emisyon ruhsatı
• Aracın tescil, ve trafik belgesi

Bir önceki yazımız olan Sinbo Saç Maşası İle Daha Güzel Saçlar başlıklı makalemizde kişisel bakım, saç bakımı ve sinbo saç maşası hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.