Genel Olarak Bilgi Teknolojilerinin Amaçları Nelerdir

Bilgi teknolojileri, bilgiye kolay ulaşmamızı sağlayan araçlar olarak tanımlanabileceği gibi, aynı zamanda da bilgiyi gerekli yerlere ulaştırmak olarak da nitelendirilebilmektedir. Bu nedenledir ki, bilgi teknolojilerinden, yoğun oranda yararlanılmaktadır. Bilgi teknolojilerinin değişik amaçları bulunmaktadır çünkü. Eğitime katkısı büyük olan bilgi teknolojilerinin, şirketlere olan katkıları da azımsanmayacak kadar çoktur.

Bilgi ve iletişim teknolojilerinin en öncelikli amacı, bilgiyi gerekli yerlere ulaştırmak; ve gerekli yerlerden istenilen bilgiyi almaktır. Bununla birlikte, iletişim kurması gereken kişilerin iletişim ve haberleşmelerini sağlamak da bilgi ve iletişim teknolojilerinin amaçları arasında sayılmaktadır. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin en önemli amaçlarından bir tanesi de toplumun bütünlüğünü sağlamaktır.
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişmesi; ve sayılarının artması ile, daha rahat haber alabildiğimizi biliyoruz. Annelerimiz, babalarımız, komşuların evine gidip Ana haber bültenlerini izledikleri günleri anlattıklarında, biz tuhaf görüyoruz; ancak o zamanlar bilgi ve iletişim teknolojilerinin bu denli gelişmemiş olduğunu düşünecek olursak, neden haber alma özgürlüğümüz olmadığını da daha kolay anlayabiliriz. Bilgi ve iletişim teknolojilerinin en önemli amaçlarından bir diğeri de, kişilere haber alma özgürlüğü; ve haber verme özgürlüğü sunmalarıdır.
Bilgi ve iletişim teknolojilerinin amaçlarından bir diğeri de maliyetleri azaltarak; aynı zamanda da verimliliği arttırmasıdır. Bilgisayarların olmadığını düşünün; hatta Muhteşem Yüzyıl dizisini izleyenler, bu dizide, haber almanın ne şekilde gerçekleştiğini bir düşünsünler. Dizide ulaklardan faydalanılmaktadır. Bir başka şehre giden biri, mektubunu, bir ulak ile, istediği kişiye ulaştırmaktadır. Bu durum, olaylara kısa zamanda müdahale edilmesini engellemektedir. Ancak bilgi teknolojilerinin amaçları doğrultusunda, bilgisayar teknolojileri ile, gereken bilgiler, gerekli yerlere en kısa zamanda ulaştırılmakta; ve ulaştırılan bu bilgiler en kısa zamanda işlenerek olaylara müdahale edilmesine çalışılmaktadır.
Bilgi teknolojilerinin amaçları arasında, tekrarın azaltılmış olması da sayılmaktadır. Bilgilerin sürekli olarak girişinin yapılmasına gereksinim duyulmadığı gibi, bununla birlikte de bilgilerin girişinin kolay olması dolayısıyla, zamandan kazanım sağlanmaktadır.
Bilgi teknolojilerinin amaçları arasında, çok fazla düşünülmese de, kağıt kullanımının kısıtlanması durumu da söz konusudur. Kısıtlanmış ve daraltılmış kağıt kullanımı ile, doğaya verilen zararın en aza indirgenmesi sağlanmaya çalışılmakta; ve ağaç kesiminin en aza indirgenmesi sağlanmaktadır.
Bilgi teknolojilerinin amaçları arasında, döküman yönetiminde kolaylık sağlanması durumu da söz konusudur. Döküman yönetiminde kolaylık sağlanmaktadır; çünkü, bilgi teknolojileri ile, aranılan bilgilere ulaşmak oldukça kolay olmaktadır. Bu sayede de döküman yönetimi oldukça rahat bir şekilde gerçekleştirilmektedir.
Bilgi teknolojilerinin amaçları arasında, ofislerde gerçekleştirilen işlerin maliyetlerinin azaltılması da sayılabilmektedir. Bilgi teknolojileri sayesinde, daha az personele gereksinim duyan işyerleri, daha az maaş ile, personel harcamalarında kendilerine daha sınırlı bir kapsam oluşturmaktadırlar.

62 thoughts on “Genel Olarak Bilgi Teknolojilerinin Amaçları Nelerdir

 1. yah ben bilişim teknolojilerinden yararlanma biçimini araştırıyordum bu çıktı olmaz ama yinede sağol

 2. hepsini yazmak için bir gün harcadım ama deydi hoca 100 verdi
  cok mutluyum sınıfında 1. siyim
  😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

 3. COK MUTLUYUM DİLERİM HOCA YİNE BOYLE BİR ODEV VERİR BNDE BU SİTEYE GİRİP YAPIYIM YİNE 100 ALIYIM YİNE SINIFIN 1.Sİ OLUYUM COK SEVİNCLİ OLURUM
  😀 😀 😀 😀

 4. geçektende çok uzun ama BENDE UGRAŞAMAM DEDİM VE BEN YAZDIM AMA
  yarını yazmadım ihşallah ögretmen kızmaz.

 5. <3 SİTE ÇOK İYİ(BAŞARILI)
  BİŞEY SORCAM
  BEN BİLİŞİMDEN GİRİYOM.OKULDAN.FACEYİ OKULUN İNTERNETİ ENGELLİYO NABCAM.SÖLEYİN ACİL
  🙂

 6. çokkk uzun ama işimi görmez bana kısa lazım 3. sınıf 2.kitap bilgisayarlar her yerde konusunun etkinliğini yapacam.

 7. TAM İSTEDİĞİMİZ SİTE. BUNU YAZANA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ. AMA CANI ÇIKMIŞTIR YAZIK ADAMA.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.