Holografi Ve Hologram Nedir?

hologram nedirBu yazımızda sizlere hologram hakkında bilgilerden söz ederek, hologram nedir sorusunun yanıtını aktarmaya çalışacağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Neden hologram derseniz, ilk holografik telefon olan Takee’nin üretilmesinin, aklınıza, hologram nedir sorusunun yanıtlarını getireceğini düşündük, ve bu nedenle, hologram hakkındaki bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye karar verdik…

Hologram nedir? Lazer ışınlarının pozitif şekilde karışması ile elde edilen üç boyutlu kayıtlara verilen isim Hologram olarak tanımlanmaktadır. Dalga sınırının yeniden yapılanması halinin teknik terim ile Holografi olarak tanımlandığını söyleyebiliriz. Holografiyi şu şekilde de tanımlayabiliriz: Üç boyutlu bir bilgi, lazer teknolojisi ile kaydedilir, depolanır, sonrasında da bu bilgi hareket ettirilerek çok boyutlu ortama aktarılırsa, bu durumun hologram olarak isimlendirilmesi hali söz konusu olmaktadır.
Hologramın amacı dışında kullanılması olanaklı değildir. Bunun nedeni, bir hologramın taranması, ya da fotokopisinin çekilmesinin olanaklı olmayışından kaynaklanmaktadır. Göze hitap eden hologramı görebilmek için hiç bir ek araca gereksiniminiz bulunmamaktadır. Çıplak göz ile hologramdaki derinliği rahatlıkla görebilirsiniz. Ve gözlerinizin gördüğü her şey, hologram teknolojisine göre hazırlanabilmektedir.
Hologram için bir örnek vermek istediğimizde: bir göl resminin kağıt üzerindeki hologramını düşünebiliriz. Kağıdı ikiye bölerek lazer ile aydınlatırsanız, gölün resmi küçülecek, ancak ikiye bölğnmeyecektir. Siz yine, tüm gölü göreceksiniz. İşin ilginç yanı, aynı resmi sekiz eşit parçaya da bölerek lazer ile baksanız, yine gölün tamamını göreceğiniz gerçeğidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.