Teknolojinin Zararları Ve Zararların Teknoloji Öldürür Yankısı…

Pek çoğumuz teknolojinin ağına düşmüş durumdayız. Teknolojinin zararlı olduğu, ancak teknolojinin gerekliliği de konuşuluyor sürekli kişiler arasında. Peki ama, bu teknolojinin öldürdüğü kanıtlandı mı? Evet; hem de pek çok bilimsel araştırma ile. Hem de sadece Türkiye’de değil, Türkiye’den daha bilinçli olduğunu düşündüğümüz pek çok ülkede. Bu ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri de var…

Evet, teknoloji öldürüyormuş, yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanan ve ortaya konulan kesin sonuç bu yönde. Teknoloji öldürüyor. Peki teknolojinin zararları neler ki teknoloji bu şekilde öldürücü olabiliyor?
Teknolojinin zararları: teknoloji bağımlılık yapıyor; ve kullanımı alışkanlık haline getirilebiliyor. Teknolojinin zararlarından bir diğeri de, herhangi bir öldürücü etkiye sahip olmasa da, bizi sosyallikten uzaklaştırması; ve yakınlarımız ile aramızdaki iletişim kopukluklarına sebebiyet vermesi… Teknolojinin faydaları o kadar çokken, hayatımızı bir o kadar kolaylaştırırken, bir yandan da, kendimizi rahatlığa alıştırmamıza neden oluyor; ve spor dahi yapmaz hale geliyoruz.
Peki teknoloji öldürüyor derken, neyden bahsediyoruz? Teknoloji nasıl öldürür? Bu sorunun cevabını, sizlere, bir kaç araştırmadan bahsederek verelim:
Yapılan araştırmalar çerçevesinde, sadece Amerika Birleşik Devletlerinde, 6 sene içerisinde 16.000 kişinin, araba kullanırken, direksiyon başında, mesaj göndermeye çalışırken kaza geçirerek, hayatlarını kaybettiği ortaya çıkmış durumda.
Günümüzde pek çok kişi, cep telefonu ve bilgisayarlardan yayılan radyo aktif enerjinin kansere neden olmadığını ileri sürse de, pek çok bilim adamı da, uzun süre cep telefonu ile konuşan kişilerin kansere yakalandıklarını düşünüyor.
Facebook nedeniyle, kim kiminle ne konuşmuş, kim duvarında ne paylaşmış soruları, her geçen gün, insanların daha fazla bilgisayar başında zaman geçirmelerine neden oluyor; ve bu durum da çiftlerin boşanmasına neden oluyor. Boşanan çiftlerden bir tanesi depresyona giriyor; ve depresyona giren kişi de, canına kıyabiliyor; ve hayatını kaybediyor.
Craigslist cinayetlerini unutanlarınız var mı? Pek çok kişi bu konuyu hala unutmadı. Pek çok kişiyi ağına düşüren kişinin, kadınları silahlı saldırı ile ne şekilde öldürdüğü hala akıllardaki yerini koruyor.
Teknoloji, kişilerin hayatında o kadar çok yer edinmiş durumda ki, araçlarda cep telefonu kullanmanın yasak olduğu durumlarda bile, kendi hayatları ile bu durumu ödemeye hazır olduklarını belirtircesine, cep telefonu kullanımından kaçınmıyorlar. Ve bunun sonucunda, uçakların ya da arabaların başına neler gelebildiğini bilmeyeniniz yoktur.
Uyumadan önce, televizyon izlemek, tablet pc; ve cep telefonlarının parlak ışıklarının gözü yorması nedeniyle az uyumak gibi bir sorunla karşılaşırsınız. Az uyumak ise, ömrü kısaltan bir olgudur; bu nedenle, yine çabuk öldürür.
Kısacası, teknolojinin de zararları söz konusudur. Teknolojinin faydaları da yok değildir elbette ancak şunu da bilmek gerekir ki, teknoloji öldürür…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.