Teknolojinin Zararları Ve Geçici Hafıza Kaybı

Teknolojinin zararları hakkında ne kadar fikir sahibisiniz? Daha önceki yazılarımızda da çok sefer belirttik, teknoojinin pek çok zararı bulunmaktadır teknolojinin faydaları yanında. Peki ama bu zararlar beynimiz ile alakalı sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor mu olmuyor mu? Teknolojinin zararları, beynimize olumsuz etkileri herkes tarafından bilinmekte. Teknoloji beyni nasıl etkiler sorusunun cevaplarından bir tanesinin, hafıza kaybı olduğunu biliyor musunuz? Pekiya size, teknoloji kullanan bizlerin, zaman zaman hafıza kaybı yaşadığımızı söylesek, inanır mıydınız? Ancak bu durumun gerçek olduğunu belirtmeliyiz. Stanford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, televizyon, telefon, facebook, twitter gibi teknoloji harikalarını kullanan bizler, neden sorulan sorulara hemen cevap veremiyoruz? Üstelik çok da iyi bildiğimiz şeyler oluyor bu sorular. Bu olayın ana noktası şudur: teknolojinin zararları içerisinde, beynimizi gereksiz bilgilerle doldurması yer almaktadır. Bu gereksiz bilgiler, beynimizi çok fazla yormakta; ve yorulan beynimiz, teknoloji beyni nasıl etkiler sorusuna cevap olarak, geçici hafıza kaybı cevabını vermektedir.

Stanford Üniversitesi, teknoloji ve beyin arasındaki ilişkiyi incelemeye yönelik araştırmasını 2009 senesinde gerçekleştirmeye başlamıştır. Ve elde edilen sonuç ise, az önce de belirttiğimiz gibi, teknoloji ve beyin arasında, teknolojinin zararlarına bağlı olarak geçici hafıza kayıplarına kadar sebep olan bir bağ bulunduğunu ortaya koymaktadır.
Teknolojinin zararları içerisinde, kanserojen etkisini bile biliyorduk, ama geçici hafıza kaybına neden olduğunu bilmiyorduk öyle değil mi? Ancak, Stanford Üniversitesinin yapmış olduğu bu araştırmayı yalanlamamız da imkansız, bazen, 2 saniye sonra ne yapacağımızı unutmuyor muyuz? ”Ne oluyor bize” diye düşündüğümüz olmuyor mu? İşte bize olan bu: geçici hafıza kaybı.
Teknolojinin zararlarından bizi koruyan bir ilaç olmadığını belirten Stanford Üniversitesi araştırmacıları, kitap okurken dikkat dağınıklığı, televizyon izlerken sıkılıp uykunun gelmesi, uzun sohbetlere girmekten kaçınma gibi durumların, hep teknoloji ve beyin arasındaki ilişkiden kaynaklandığını belirterek, teknoloji diyeti yapmamızı, ve teknoloji diyeti ile, facebook kullanımını ya da akıllı telefon kullanımını mümkün olduğunca aza indirmemiz gerektiğini belirtti.

Bir önceki yazımız olan Samsung s5620 Monte Fiyatı Ve Özellikleri İle Samsung s5620 Monte başlıklı makalemizde samsung s5620 monte, samsung s5620 monte fiyatı ve samsung s5620 monte özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.