Teknoloji Hayatımıza Bu Kadar Girmeyi Hak Ediyor Mu? İşte Teknolojinin Yararları

Teknoloji, hepimizin hayatında önemli yer edinmiş kavramlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün, teknolojisiz bir hayat düşünmek bizler için imkansız iken, bundan bir kaç sene öncesine kadar, büyüklerimiz, telefonun olmadığı, televizyonun siyah beyaz olduğu; hatta, elektriksiz bir ortamda yaşamlarını sürdürmekte idiler. Peki biz, günümüzde bunu başarabilir miyiz? Oldukça zordur, hatta neden zor olduğuna dair bir örnek de verebiliriz ki o da, birisine zor bir soru sormak istediğimizde, ıssız ada muhabbetine daldığımız sorulardır… Bu soruyu sorduğumuz pek çok kişi, bilgisayarı; ve cep telefonu olmadan nasıl yaşayacağını merak etmektedir. Survivor yarışmacılarına verilen ödülleri düşünecek olursak, bu ödüllerin pek çoğunun teknoloji ile alakalı olduğunu görürüz; teknoloji, bir adada aç, susuz kalan kişilere verilen önemli bir ödül olarak değerlendirilmektedir.

Örnekleri çoğaltarak, teknolojinin vazgeçilmezliğini kanıtlamamız olanaklı; fakat, bizim için bu kadar değerli olan teknolojinin yararlarına da değinmeye ne dersiniz? Hayatımızda bu denli önemli olan teknolojinin yararları nelerdir? Teknolojinin yararları, teknolojinin, hayatımızda bu kadar büyük önem arz etmesine değer mi? Bu soruların yanıtlarını, teknolojinin yararlarına bakarak vermemiz gerekmektedir:
Teknlojinin yararlarından söz ederken, ilk önce, acil durumlarda neler yaptığımızı düşünmemiz gerekmektedir. Bir trafik kazası geçirdiğimizde, ilk işimiz, elimize cep telefonumuzu alıp ambulans çağırmak, ve en yakın olduğumuz insanları durumumuzdan haberdar etmektir.
Teknolojiyi sadece bilgisayar; ya da cep telefonu olarak da düşünmemek gerekir; teknoloji sağlık sektöründe de karşımıza çıkar; ve, örneğin ultrason olarak hayatımıza girip, vücudumuzun hangi bölgesinde problem bulunduğunu, bizlere çok kolay bir şekilde gösterir. Kanser de dahil pek çok sağlık sorunu, sağlık alanında gelişmiş olan teknoloji ile erken teşhis edilerek, gerekli önlemler alınabilmektedir.
Teknolojinin yararları nelerdir sorusunun yanıtlarını paylaşmaya devam ederken, hayat güvenliğimizin de teknoloji ile garanti altına alındığını unutmamamız gerekmektedir. Evimize kurduğumuz bir gizli kamera sistemi sayesinde, bakıcısına bıraktığımız bebeğimizin güvenliğini, işyerimizden sürekli olarak takip edebilmemiz olanaklıdır.
Evlerimize giren teknoloji, geçmişte imece usulü, derelerde yıkanan çamaşır; ve bulaşıkları da küçücük makinelere sığdırmıştır, kadınların, zamandan kazanmalarını olanaklı hale getiren şeyin kesinlikle teknoloji olduğunu unutmamamız gerekmektedir.
Kısacası, biz teknolojiden kopamazken, teknolojinin de bizim hayatımızdan kopmaya niyetinin bulunmadığını, her geçen gün gelişen, ve güçlenen teknoloji sayesinde farketttiğimizi belirtmeliyiz.

Bir önceki yazımız olan Sinbo Saç Maşası İle Daha Güzel Saçlar başlıklı makalemizde kişisel bakım, saç bakımı ve sinbo saç maşası hakkında bilgiler verilmektedir.

“Teknoloji Hayatımıza Bu Kadar Girmeyi Hak Ediyor Mu? İşte Teknolojinin Yararları” için 4 yorum

  1. teknoloji her alanda yardımcı oluyor sadece teknojiyi iyi kullanmamız gerekir teknolojinin elbette azda olsa yararları vardır bunun için dikkat etmemiz gerekir

  2. çok özür dilerim bir yeri yanlış yazmışım orayı düzeltmek isterim teknolojinin azda olsa zararları vardır bunun için dikkat etmemiz gerekir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.