Alan Adı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

domain seçerken dikkat edilmesi gerekenlerBu yazımızda sizlere, alan adı seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan, domain seçerken dikkat edilmesi gerekenlerden söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. İnternet ortamına yeni giren kişiler için yabancı terimler olan domain, ve alan adını, internet sitesinin adı olarak tanımlayabiliriz. Mesela, Facebook bir alan adı, bir domaindir. Facebook’ta oluşturduğunuz sayfanıza girerken kullanmış olduğunuz tarayıcıya Facebook yazmazsanız, kendi sayfanıza da ulaşamazsınız. Bu nedenle, alan adı seçerken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun yanıtları arasında yer alan, domain seçerken dikkat edilmesi gerekenler, kalıcılığın sağlanması adına önemlidir. İşte bu yazımızda sizlere kısaca, alan adı, ya da domain alırken dikkat etmeniz gerekenleri bu nedenle anlatmak istedik…

Seçeceğiniz alan adının, sitenizde olacak olan şeylerle doğrudan ilişkili olması gerekmektedir. Çünkü ziyaretçileriniz sitenize girmeden önce, seçmiş olduğunuz domaini görürler; ve bu gördükleri alan adına göre, sitenizde neler bulunduğuna dair fikir oluşmaya başlar akıllarında. Eğer işlerine yarayacak bir şey olduğunu düşünürlerse sitenize giriş yaparlar, ve sizin ziyaretçi sayınız artar; ya da hiç girmezler. İsterseniz bunu basit bir şekilde örneklendirelim: Bir adam, akşam işinden evine gelmiş, ve araba almak için araştırma yapıyor. Seçeceği markanın özelliklerini öğrenmek için Google’de araştırma yaparken, nasilzayiflanir.com adresinde, Toyota marka otomobillerin motorlarından bahseden bir yazı bulunduğunu görüyor. Sizce bu adam bu siteye girer mi? İşte doğru domaini seçmek, ve eklenen içerik ile ilişkilendirmek bu nedenle oldukça önemlidir.
Hal böyle olunca sizin aklınıza pek çok domain geldi öyle değil mi? Ama acaba aralarından hangisini seçerseniz daha iyi olur? En kısa, ve en akılda kalanını… Diyelim ki, otomobillerin özelliklerinden bahsedeceksiniz; ama şöyle bir alan adı aldınız: acabaotoalirkeneleredikkatedilmeli.com…Bu domain sizin aklınızda kalır mı ki kullanıcılarınızın aklında kalsın? Eğer ki, sitenize gelen, ve beğendiüği için bir daha gelmesini istediğiniz bir kişinin, gerçekten sitenize yine gelmesi ise hedefiniz, alacağınız alan adı mutlaka kısa; ve akılda kalıcı olmalı. Ancak, günümüz rekabet ortamında, uzun alan adı alımı da yapılabiliyor. Bu durumda, mutlaka kullanacağınız içeriğe uygun; yine akılda kalıcı domain almanız gerektiğini unutmamalısınız.
Bir de şu detaya dikkat etmeniz gerekmekte: Bir web sitesini aldığınızda, sadece 3 – 5 içerik ekleyip, orada bırakmayacaksınız. Sonrasında başka içerikler de ekleyeceksiniz. Bu nedenle, alacağınız alan adı, eklenebilecek her içerik için uyumlu olabilmeli. Mesela, Toyotamotorlari yerine, arabamotorlari domaini sizin için daha uygun olacaktır.
Son detayımız da, dikkatinizi çektiği gibi, domain içerisinde Türkçe karakterin bulunmamasının gerekliliği. Gerçi günümüzde Türkçe domain kullanımı da gerçekleştirilebiliyor; ama, arabamotorları şeklinde bir domain aldığınızda, yurtdışından sitenize yapılabilecek olan girişi otomatik olarak engellemiş olursunuz; klavyelerinde ı harfi olmayan yabancılar, sizin alan adınızı yazarak nasıl sitenize girsinler?

Bir önceki yazımız olan Asus Transformer Pad TF701T Özellikleri Ve Asus Transformer Pad TF701T Fiyatı başlıklı makalemizde Asus Transformer Pad TF701T, Asus Transformer Pad TF701T fiyatı ve Asus Transformer Pad TF701T özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.