Blog İçeriği Nasıl Olmalı?

blog içeriğiBlogger nedir sorusunun yanıtını artık bilmeyenimiz yok; ve size bu konuda, sitemiz içerisinde çok sayıda bilgi aktardık. Günümüz internet sitelerinin geneli artık bloggerler tarafından oluşturuluyor, yani günümüzde, internet üzerinden edindiğimiz bilgilerin çoğunu blog içeriğinden elde ediyoruz; şu anda olduğu gibi… Peki bu kadar çok blog site internet üzerinde yaygın iken, bir blogger kendi blog içeriğini nasıl diğerlerinden daha ön sıralara alabilir? İşte bu noktada aklımıza, blog içeriği nasıl olmalı sorusu geliyor. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde size, bu sorunun yanıtlarından söz edeceğiz…

Blog İçeriği Nasıl Olmalı?

Blogger her şeyin öncesinde, kendi ilgi alanında olan konulardan söz etmeli… Yani bir kediye dokunmaktan korkan, hatta kedi gördüğünde kaçan bir insan, kedilere nasıl bakılması gerektiğini anlatmamalı… Blog içeriğinin sonunda, insanların, konu hakkında yorum yapmasına izin vermeli, ve gerektiğinde bu yorumlara cevap vererek geri dönüş yapmalı… Aksi halde bloggerin başarılı olmasını beklemek oldukça zor… Bu noktada, bloggerin, blog içeriğini sürekli güncel tutması da önemli… Peki ya içerik seçiminde nelere dikkat edilmeli?

• Blog içeriği, bloggerin ilgi alanından oluşan farklı konularda yazılabilir. Ancak, bu anlamda takip edilebilirlik çok önemlidir… Kadınların ilgi alanına giren konularla erkeklerin ilgi alanına giren konular genellikle birbirinden çok farklıdır… Sizler şu anda bir teknoloji sitesindesiniz, site içerisinde bulunan tüm konular, uzaktan – yakından ilginizi çekebilir. Ama “Ruj nasıl sürülür?” sorusunun yanıtını da bu sitede aramazsınız… Bu nedenle, blog içeriği oluşturulurken, öncelik hedef kitlenin ilgi alanı olmalıdır.

• Blog içeriğini görsellerle de destekleyebilirsiniz. Bu daha çok yemek bloglarında yapılmaktadır. Diyelim ki pilav tarifi vereceksiniz: Tencerenin içerisine koyduğunuz yağın resmini de çekip içeriğe dahil edebilirsiniz, pilavın pişerkenki; ve piştikten sonraki halini de… Bu durum, hiç pilav yapmamış birinin bile, zorlanmasını önler; ve sonraki yemeklerinde de aynı bloğa girmek ister; hele bir de pilavın tadını beğenirse… Aynı durum, bunun uygulanabileceği diğer bloglar için de geçerlidir.

• Bazı bloggerler, bloglarında resim kullanmazlar. Bu noktada, yazının okunabilirliğine dikkat etmek gerekir ki son zamanlarda bu anlamda, responsive temaların bloglarda kullanılması önemlidir… Şöyle anlatalım: Arama motorundan bir şey aradınız, aradığınızı bulup tıkladınız, ama karşınıza, yazıların pirinç tanesi kadar küçük, karışık olduğu, yazı dolu bir ekran çıktı… İşte bu durumda pek çoğunuz ekrandan geri gider, ve başka bir arama yapar. Bazılarımız ise, iki parmağını kullanarak ekranı büyütür; ama okurken sürekli ekranı hareket ettirmek gerekir… Bu tarz bloglar kullanıma, günümüz şartlarında hiç uygun değildir. Responsive temalar, ekran büyüklüğüne göre yazıları gösteren temalardır, artık bunların kullanılması şiddetle önerilmektedir.

• Bir okuyucuyu, istediği bulmasından sonra, blog içerisinde tutmak da önemlidir. Bu noktada menüler devreye girer. Okuyucu site içerisinde dolaşıp, siteyi tanımalı, ilgisini çeken farklı konular bulmalı, bu sayede hem kendi bilgisine bilgi katmalı, hem de blog içeriğinin başarısı dolayısı ile bloggere kazanç sağlamalıdır.

• Blog içerisinde arama butonu; ve RSS kullanımı da, okuyuculardan daha çok geri dönüş alınabilmesi için bloggere önerilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Asus Transformer Pad TF701T Özellikleri Ve Asus Transformer Pad TF701T Fiyatı başlıklı makalemizde Asus Transformer Pad TF701T, Asus Transformer Pad TF701T fiyatı ve Asus Transformer Pad TF701T özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.