Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

domain-alirken-nelere-dikkat-edilmeliDomain, yani alan adı hakkında bilgi vereceğimiz yazımızın ilerleyen bölümlerinde, domain alırken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtları arasında yer alan, domain alırken dikkat edilmesi gerekenler, ve domain alırken dikkat edilecek hususları bulabileceksiniz. İnternet ortamında domainin önemi büyüktür, bilmeyen yoktur… Google, Facebook; hatta bizim sitemize ulaşmak için adres satırına URL olarak yazdığınız ebidunya.com’dur domain… İsim önemlidir. Bir işyeri de açtığınızda vereceğiniz ismi itina ile seçersiniz, internet sitesi açtığınızda da aynı özeni göstermelisiniz… İşte bu konuda dikkat etmeniz gerekenler:

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her web sitenin, her bilgisayarın da olduğu gibi, bir IP adresi bulunmaktadır… IP adresleri, 87.125.39.47 gibi rakamlardan oluşurlar. Eğer bir web sitesinin domaini olmazsa, bu IP adresini aklınızda tutup, siteye bu adresi yazarak ulaşmanız gerekir ki kaç tane IP adresini aklınızda tutabilirsiniz? Ama akılda kalıcı bir domain kesinlikle unutulmaz… Şöyle ki, Google’ye girmek için, tarayıcınızın adres satırına, 195.41.38.12 mi yazmak istersiniz; yoksa Google.com yazmak size daha mı kolay gelir? İşte web sitesi kuracak olan kişiler, domain alırken bu detaya dikkat etmelidirler. O halde gelin, domain alırken dikkat edilecek hususları gözden geçirmeye başlayalım…

Alan Adı Seçmek Çok Önemli! İşte Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Domain alırken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki, domainin olabildiğince kısa, ve akılda kalıcı olmasının gerekliliğidir.
• Domain içerisinde, tire gibi işaretler kullanmayın. e-bi-dunya.com mu, ebidunya.com mu daha akılda kalıcıdır sizce? Tabi ki ebidunya.com…
• Alacağınız domainin, site içeriği ile uyumlu olması da çok önemli… Ebidunya.com’dan gitmeye devam edersek, benim bu domaini tercih etmemdeki neden: Elektronik bir dünya’yı ifade etmesiydi… Malum sitemiz, hem internete, hem de elektronik cihazlara yönelik içerikleri okuyucularına sunmakta…
• Alacağınız domain içerisinde, Google gibi arama motorlarında, okuyucuların sık aradıkları bir kelime yer alırsa, domaininiz arama motoru dostu olacak, ve daha üst sıralarda kendine yer bulacaktır.
• Domain uzantısı da, dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir yer edinir ki .com, en çok tercih edilen uzantıdır. Sonrasında .net’i tercih edebilirsiniz. Ama, siteyi kullanacağınız amaca göre de kendinize farklı bir uzantı tercih edebilirsiniz.

Alan Adı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

• Eğer akılda kalıcı bir kısaltma söz konusu ise, bunu domain içerisinde kullanabilirsiniz; ama bir kelimeyi, sırf kısaltmak için karmaşık hale getirip, domaini bu şekilde almak işinize yaramayacaktır. milliegitimbakanligi yerine meb tercih edilebilir; ama, davetiye yerine dvty’nin tercih edilmesi pek de mantıklı değildir.
• Eğer sadece belirli bir kitleye değil de, büyük bir kitleye hitap etmek istiyorsanız, domain tercihini buna göre yapmalısınız. Mesela, mavikotdunyasi yerine mavi daha akılda kalıcıdır, ve daha çok kişiye hitap eder.

Bir önceki yazımız olan Asus Transformer Pad TF701T Özellikleri Ve Asus Transformer Pad TF701T Fiyatı başlıklı makalemizde Asus Transformer Pad TF701T, Asus Transformer Pad TF701T fiyatı ve Asus Transformer Pad TF701T özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.