Domain Nereden Alınmalı?

Webmaster dünyasında, son zamanlarda sık sık şu sorunun yanıtını aramaktayız: Domain nereden alınmalı? Domain nereden alınır? Nereden domain alabilirim? Aslında Türkiye’de domain satışı yapan çok önemli firmalar bulunuyor. Ancak webmaster forumlarına kısaca bir göz gezdirdiğinizde, pek çok kişinin, o önemli firmalardan domain alımını önermediklerini görüyorsunuz. Bunun ise ilginç bazı nedenleri var; düşününce çok da inandırıcı gelmiyor; ama başına gelenlerin anlattıklarına bakılınca da, çok da sabit fikirli olmamakta yarar var. Boşuna dememişler Bir Bilene Sor diye…

Nereden Domain Alabilirim?
Domain Nereden Alınmalı?
Domain Nereden Alınır?

Bu sorunun yanıtlarını vereceğiz; ancak öncelikle, bazı önemli domain firmalarından neden domain alınmasının önerilmediğine değinelim:

Webmasterlerin genel kanısı şu yönde: Söz konusu firmalardan beğendiğiniz bir domain için sorgulama yaptığınızda ve o domaini boş gördüğünüzde, almak için işlemlere başlar, ya istediğiniz domaini o anda bir başkasının almış olduğunu görürsünüz; ya da işlemlere başlar; ama siz ödeme yapana kadar domainin alınmış olduğuna şahit olursunuz…

Domain Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu durum sadece webmasterlerin yaşamış olduğunu iddia ettikleri bir sorun olmakla birlikte, benim başıma da bir kere geldi. Ancak firmaya ticket açtığımda, sorunun çözümünü sağladılar; ve söz konusu domain benim panelime geçti. Nasıl olduğunu da sizlerle hemen paylaşayım:

o gün düşen domainler arasından beğenmiş olduğum üç tanesini seçtim ve kredi kartı bilgilerimi yazarak, ödemesini yapıp, üç domaini de aldım. Ancak panelimde, almış olduğum domainlerden sadece ikisi vardı. Ticket açıp durumu bildirdim. Ödemem yaptığımı ve ben aldığım sırada domainin boş olduğunu belirttim. Ancak domainin panelimde bulunmadığını, dolayısı ile yardımcı olmalarını istedim.

Gelen cevap, incelemelerin yapılacağı yönünde oldu. Sonrasında 7 – 8 saatlik bir beklemenin ardından, gerekli düzeltmelerin yapıldığını belirten bir mail aldım. Siteye girip baktığımda, söz konusu domain benim panelimde durmakta idi. Bu nedenle, kendi adıma firmayı suçlayamam; ama seçtiğim domainler de iyiydi gerçekten…

Viral İçerik Nedir?

Fakat her şeyi bir tarafa bıraktığımızda, pek çok kişi GoDaddy’i kullanmakta. Bunun bazı nedenleri de var elbette. Bu nedenleri sizler için kısaca özetleyelim dilerseniz:

Her şeyin öncesinde, GoDaddy, sadece domain konusunda değil, sunmuş olduğu hosting çözümleri ile de oldukça iddialı. Sadece ülkemizde değil, dünya genelinde bilinen bir firma. Güvenlik seviyesi üst düzey. Bunların hepsini bir kenara bıraktığımızda ise, çok uygun fiyatlı domainleri, yapılan kampanyalarla GoDaddy üzerinden alabilmek mümkün. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda, gerçekten GoDaddy tercih sebebi olabilir. Ancak sistemin İngilizce oluşu, biraz zorlanmanıza neden olabilir. Az bir İngilizce bilgisi ve biraz da internet karışımı ile işlemlerinizi sistem üzerinden rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Asus Transformer Pad TF701T Özellikleri Ve Asus Transformer Pad TF701T Fiyatı başlıklı makalemizde Asus Transformer Pad TF701T, Asus Transformer Pad TF701T fiyatı ve Asus Transformer Pad TF701T özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.