.htaccess Dosyası Ne İşe Yarar?

htaccess-dosyasiSize daha önce sitemiz içerisinde .htaccess dosyası hakkında bilgilerden söz etmiştik. Bu yazımızda da, .htaccess dosyası ne işe yarar sorusunun yanıtlarını aktaracağız. .htaccess dosyası kodlarından ise, sitemiz içerisinde farklı bir yazı ile bilgi sahibi olabileceksiniz. Bir web sitenin olmazsa olmaz dosyaları arasında yer alan .htaccess dosyası neden bu kadar önemlidir, .htaccess dosyası ile neler yapılabilir, gelin zaman kaybetmeden bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya başlayalım…

.htaccess Dosyası Ne İşe Yarar?

• Bir dizinin koruma altına alınabilmesi için kullanılabilen .htaccess dosyası, bu şekilde kullanıldığında, genellikle yanında bir de .htpasswd dosyası bulundurur. Bu dosyanın içerisinde kullanıcı adları; ve parolaları yer alır.

Twitter Cards Nedir? Nasıl Kullanılır?

• URL yönlendirmesi yapmak için .htaccess dosyası kullanılabilir. Bu durum genellikle, bir web sitesinin farklı bir domaine taşınması durumunda kullanılan bir özelliktir. URL yönlendirmesi .htaccess dosyası ile doğru şekilde yapılırsa, siz a.com’da yazmış olsanız, açılacak olan b.com gibi farklı bir adres olacaktır. Söz konusu durumdan arama motorlarının da haberdar edilmesi gerekir ki, bununla ilgili detaylı farklı bir yazıyı, sitemiz içerisinde bulabilirsiniz.

• Dosya, ve dizinlere erişimi engelleyebilir, ya da izin verebilirsiniz. .htaccess dosyasını kullanarak, bir IP adresinden, ya da bloğundan gelecek trafiğe engel olabilir, arama motorları, ya da bot; ve örümceklerin dizin, ya da bazı dosyalarınıza erişmelerine izin verebilir, ya da istemeniz halinde onlara da engel olabilirsiniz. Tüm bunların her birinin de farklı kodları bulunduğunu unutmamalısınız elbette.

• İnsanların web sitenize girdiklerinde ilk olarak hangi sayfayı görüntüleyeceklerine .htaccess dosyası ile karar verebilirsiniz. Biz her zaman, ilk olarak index.html dosyasının açılacağını biliriz, aslında tüm ayarlar buna göre yapılmıştır. Ama siz, özel bir gün için sitenize bir sayfa hazırladığınızda, sadece o gün için index.html’yi değiştirmek zorunda değilsiniz. Bir html sayfası oluşturur, ve bu sayfayı .htaccess dosyasına tanıtırsınız, o güne özel olarak ilk o sayfa açılır, sonrasında yine o sayfadan index.html’ye yönlendirme yapabilirsiniz…

Alexa Ne İşe Yarar?

• Sunucu kaynaklı hatalar farklı hata kodları ile siteniz içerisinde görüntülenebilir, ama siz kullanıcılarınıza, daha keyifli hata sayfalarını rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Ve, sunucu hataları yerine, kendi oluşturduğunuz hata sayfalarını .htaccess dosyası ile kullanıcılarınıza rahatlıkla sunabilirsiniz.

• Dosya türlerinin nasıl açılacağı belirlenebilir. Örneğin, bir zip uzantılı dosya, kullanıcının herhangi bir zip programı ile açılabilir, metin belgesi .txt olarak açılabilir. .htaccess dosyası kodları ile bu rahatlıkla konumlandırılabilmektedir.

Eşleşen İçerik Nedir?

• Web sitenin hızlanması, daha az trafik harcanması… gibi amaçlar doğrultusunda kullanılabilen .htaccess dosyası, önbellek kontrolünü olanaklı hale getirebilir ki bu da ayrı bir yazıda anlatılması gereken detaylı bir konudur.

Bir önceki yazımız olan Asus Transformer Pad TF701T Özellikleri Ve Asus Transformer Pad TF701T Fiyatı başlıklı makalemizde Asus Transformer Pad TF701T, Asus Transformer Pad TF701T fiyatı ve Asus Transformer Pad TF701T özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.