.htaccess Dosyası Nedir?

htaccess-dosyasiWebmasterler için olmazsa olmazlar arasında yer alan .htaccess dosyası hakkında bilgilerden söz edeceğimiz yazımız içerisinde, .htaccess dosyası nedir, .htaccess dosyası nerede bulunur, .htaccess dosyası nereye atılır gibi soruların yanıtlarını bulabileceksiniz. Sitemiz içerisinde ayrıca, .htaccess dosyası ne işe yarar sorusunun yanıtını da bulabileceğinizi belirtelim, ve zaman kaybetmeden bilgilerimizin aktarımını sizler için gerçekleştirmeye başlayalım…

.htaccess Dosyası Nedir?

.htaccess dosyasının ismi tam olarak HyperText Access olmakla birlikte, bir yapılandırma dosyası olduğunu belirtmemiz gerekir. Bununla birlikte, her sistem tarafından desteklenmeyen bu dosya, bir dizin yapılandırması olup, sunucu yapılandırmasından farklı şekilde çalışabilmektedir.

Biraz daha detaylandırmak istersek, web dizini içerisinde, ana dizinde yer aldığını belirtmemiz gereken .htaccess dosyasının, söz konusu kullanımdaki web site için, sunucu yapılandırmasındaki bazı ayarları geçersiz kılıp, kendi komutları ile yapılan ayarları kullanabilen bir site oluşturduğunu belirtmemiz doğru olur.

Bir web sunucusunda onlarca web site bulunabilir; ve bu sitelerin her biri için aynı sunucu ayarları geçerlidir. Ama, .htaccess dosyası sayesinde, her site, kendine özgü ayarlar kullanabilir. Dikkat edilmesi gereken nokta ise, .htaccess dosyasının bilinçli şekilde düzenlenmesinin gerekliliğidir.

.htaccess Dosyası Nerede Bulunur?
.htaccess Dosyası Nereye Atılır?

Vermiş olduğumuz bilgilerin Linux sunucular için geçerli olduğunu belirttik, burada, web site Public.html dosyası içerisine kurulur; yani, ana dizin Public.html’dir. .htaccess dosyası da burada bulunur. Ama, sub domain ile, alt dizin oluşturulup, yeni bir web site kurulacaksa, .htaccess dosyasının, o web sitenin ana dizininde yer alması gerekecektir.

Twitter Cards Nedir? Nasıl Kullanılır?

Peki ya .htaccess dosyasına cPanel’den ulaşmak isterseniz ne yapmalısınız?
İlk olarak kullanıcı adı, ve şifre bilgilerinizle panelinize giriş yapıp, sonrasında Dosya Yöneticisi’ne, ya da Fili Manager’e tıklayın. Gizli Dosyaları Göster seçeneğini işaretlemeyi unutmayın. Döküman dizinini, yani muhtemelen Public.html’yi seçin; ve Git butonuna tıklayın. Buradan dosyayı düzenleyebilmeniz; ve eğer dosya yoksa, doğru kodlarla oluşturabilmeniz mümkündür.

Bazen FTP içerisinde de .htaccess dosyasını bulamayabilirsiniz. Bu gibi bir durumda, kullandığınız FTP programının ayarlarına girerek, Gizli Dosyaları Göster seçeneğini işaretlemelisiniz. Eğer .htaccess dosyası yine yoksa, kendiniz, doğru kodlar kullanarak oluşturabilir; ve ana dizine yükleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Asus Transformer Pad TF701T Özellikleri Ve Asus Transformer Pad TF701T Fiyatı başlıklı makalemizde Asus Transformer Pad TF701T, Asus Transformer Pad TF701T fiyatı ve Asus Transformer Pad TF701T özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.