Htaccess Dosyasını Bulamıyorum Mu Diyorsunuz?

Htaccess dosyasını bulamıyorumBu yazımızda sizlere Htaccess dosyası ile ilgili bilgilerden söz ederek, Htaccess dosyası ne işe yarar, ve Htaccess dosyasını bulamıyorum gibi soruların yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de Htaccess dosyası hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, zaman kaybetmeden detaylarınızın aktarımını gerçekleştirmeye; ve Htaccess dosyası ne işe yarar sorusunun yanıtını vermeye başlayalım:

Htaccess dosyası ne işe yarar? Eğer ki bir Web siteniz varsa, Htaccess dosyası büyük ihtimalle sizin de FTP dosyalarınız içerisinde yer almaktadır. Peki Htaccess dosyası ile neler yapabiliriz? Sitemizde bulunan, ve .php şeklinde olan uzantıları .html olarak değiştirebiliriz. Sitemizin başka bir isim ile açılması için domain yönlendirmesi yapabiliriz. Eğer ki sitemizin kurulumu sırasında www. kullanımı gerçekleştirmeyi unutmuş isek, adresimize bunu ekleyebiliriz. Link; ve resim korumalarını da yine Htaccess dosyası kullanarak gerçekleştirebiliriz.
Ancak zaman zaman, kullandığımız FTP programı ile sitemizin dizinine girdiğimiz zaman, Public.html’de olması gereken Htaccess dosyasını bulamayabilir, ve Htaccess dosyasını bulamıyorum diyebiliriz. Peki var olan bir dosyayı nasıl bulamayız? Aslında buluruz. İşte Htaccess dosyasını bulamıyorum diyenler için alternatifler…
Firefox FireFTP kullanıyorsanız, Htaccess dosyasını bulmak için yapmanız gereken işlem şudur: İlk olarak sitenizin kurulu olduğu dizine gitmeli; sonrasında ise, Tools; yani Araçları sağ üst menüden bulmalısınız. Sonrasında buradan Options; yani Seçenekler’e gelmelisiniz. Karşınıza küçük bir pencere çıkacaktır. Buradan General; yani Genel ayarlara gitmelisiniz. Burada, Show Hidden Files, yani, Gizli Dosyaları Göster seçeneğini işaretlemeli, daha sonra ise Tamam; yani Ok’e tıklamalısınız. Bu işlemin sonrasında, .Htaccess dosyasını görmeniz olanaklı hale gelecektir.
Kullanmakta olduğunuz panelden de FTP kısmına ulaşarak Htaccess dosyasını bulabilir; ve düzenleme işlemini buradan da gerçekleştirebilirsiniz.
CuteFTP kullanıyor, ve Htaccess dosyasını bulamıyorum diyorsanız yapmanız gerekenler şu şekildedir: İlk olarak FTP sunucunuza bağlanmalı, sonrasında da Site Manager’e gitmelisiniz. Buradan, kullandığınız FTP hesabını bulmalı; sonrasında da üzerinde sağ tıklayarak Properties’e girmelisiniz. Karşınıza bir pencere çıkacaktır. Buradan Actions’a gitmelisiniz. Burada Filter’e tıklayın. Karşınıza yeni çıkacak olan pencerede Enable Filtering, ve Enable Server Side Filtering kutucuklarını işaretleyin. Alt kısımda yer alan kutucuğa ise -a yazın. Ardından Tamam’a tıklayın, sonrasında ise Connect’e basın. Artık .Htaccess dosyasını görebiliyor olmanız gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.