SSL Sertifikası Nedir? SSL Sertifikası Hakkında Bilgiler

SSL sertifikası hakkında bilgilerBu yazımızda sizlere, SSL sertifikası hakkında bilgiler vererek, SSL sertifikası nedir; ve SSL sertifikasının faydaları nelerdir sorusunun yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Google tarafından yapılan açıklamada, var olan internet sitelerinin, Google aramalarında üst sıralarda yer alabilmesinin, artık kullanıcılarının güvenliğine bağlı olduğunu belirten Google, bundan sonra çalışmalarını buna göre gerçekleştireceğini, durumun uygulanması için ise webmasterlere bir süre zaman tanıyacağını belirtti, ve bunun üzerine webmasterler, SSL sertifikası hakkında bilgi sahibi olmayı amaçlamaya başladı. Peki nedir bu SSL sertifikası; ve faydaları nelerdir, dilerseniz zaman kaybetmeden bilgilerimizi sizler için aktarmaya başlayalım…

SSL sertifikası, sitecilik anlayışının son dönemlerde hızlı bir şekilde ilerlemesinden, yaygınlaşması, ve tabiri caizse, ortalığın site ile kaynamasından kaynaklı nedenlerle gelişme göstermiş bulunmaktadır. Ortaya çıkmasındaki en büyük etken ise aslında E-ticaret siteleridir. Bilindiği gibi günümüzde internetten alışveriş çok yaygın bir şekilde gerçekleştirilmektedir. İnternetten alışveriş yapan kişiler genel olarak kredi kartı kullanmakta; ve sanal ortamda kredi kartlarının şifresini dahi vermek durumunda kalabilmektedirler. İşte bu kişilerin bilgilerinin güvenliğinin korunması adına SSL sertifikası, bugüne kadar daha çok E-ticaret siteleri tarafından önem taşımakta idi. Bugün itibari ile, kendini geliştirmek, ve Google’de yükselmek isteyen tüm siteler için önemli olacağını birlikte göreceğiz.
SSL sertifikası nedir? Çok basit şekliyle güvenlik sertifikası olduğunu söyleyebileceğimiz SSL sertifikası, siz bir internet sitesinden işlem yapmak istediğinizde, bu işlemin site sahibine dahi gösterilmeksizin sunucuya ulaşmasını sağlar. Bu sırada bilgilerin tamamı şifrelenir. Ola ki site sahibi, ya da diğer kötü niyetli kişiler, şifrelenmiş verilere ulaşsalar, ve en gelişmiş teknolojileri dahi kullansalar, şifrelerin çözülebilmesi oldukça zaman alacağından, yine de SSL sertifikası güvenlik kurallarını yitirmemiş olacaktır.
Piyasada, çok sayıda firma SSL sertifikası satışını gerçekleştirmekte olup, SSL sertifikası fiyatları da birbirinden farklıdır. Güvenlik açıklarının kapatılması adına kullanılan SSL sertifikası uygulamasında farklılıklar bulunsa dahi, hemen hemen hepsinin aynı işlevi üstlendiğini de belirtmemiz gerekmektedir. Adres çubuğu yeşil olan siteler, firmalarının prestijini göstermeye çalışıyor dahi olsalar, adres çubuğu mavi olan firmaların sitelerinde de yeşil olandan farklı bir uygulama kullanılmamaktadır. Bunların yanında, SSL sertifikası yurtdışından alındığı takdirde, SSL sertifikası fiyatlarının daha uygun olacağı belirtilmektedir. Bu bilgilere eklemek istediğimiz bir diğer detay da, SSL sertifikasına sahip olan sitelerin adreslerinin http ile değil de https ile başladığıdır.

Bir önceki yazımız olan Asus Transformer Pad TF701T Özellikleri Ve Asus Transformer Pad TF701T Fiyatı başlıklı makalemizde Asus Transformer Pad TF701T, Asus Transformer Pad TF701T fiyatı ve Asus Transformer Pad TF701T özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.